Czytelnicy blogują - tygodniowy przegląd bloga dobrychprogramów

Wojciech Cybulski

29.01.2012 21:04, aktual.: 29.01.2012 21:43

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Czy społeczna aktywność wokół ACTA jest przykładem grupowego myślenia? Czy przyjęcie SOPA / PIPA wpłynie na obniżkę cen oprogramowania i gier? Jakie są obecne, polskie regulacje na temat praw autorskich? Zapraszamy do przeglądu bloga dobrychprogramów.

Miniony tydzień upłynął pod znakiem protestów przeciwko ACTA. Był to główny temat w mediach - zarówno tych tradycyjnych jak i internetowych. Nic więc dziwnego, że ACTA i związane z nim zagadnienia były często poruszane przez naszych blogerów. Nim zaczniemy jednak rozważać zasadność wprowadzenia ACTA, warto wiedzieć, co na temat prawa autorskiego mówią nasze własne, polskie regulacje. Zagadnienia te reguluje Ustawa o Prawie Autorskim, którą w dość przystępny sposób opisał użytkownik tfl. Podzielony na dwie części artykuł (część 1, część 2) opisuje między innymi, czym jest dozwolony użytek i jak długo prawo autorskie chroni konkretne dzieło. Większość osób wie, że ACTA nie jest pierwszą próbą cenzury Sieci - podobne akcje były prowadzone już wcześniej, a ich organizatorzy zasłaniali się wieloma prawnymi przesłankami. O co chodzi? Między innymi o walkę z pornografią i stalkingiem, o czym szerzej pisze użytkownik MaRa. Afera związana z ACTA dotyczy głównie zwalczania piractwa, czyli nielegalnego kopiowania plików. Jednak czy kopiowanie jest kradzieżą? Użytkownik januszek, przekonuje, że nie i przytacza kilku argumentów na poparcie swojej tezy. A samo piractwo? Czy to rzeczywiście zło? Wiele osób po sprawdzeniu kopii jakiegoś produktu kupuje jego oryginalną wersję. Jak udowadnia Druedain, jest to dość powszechna praktyka.

W Internecie na temat ACTA krąży wiele skrajnych opinii i ciężko znaleźć jakiekolwiek racjonalne komentarze dotyczące tego porozumienia. Na wyrażenie dość wyważonej opinii zdecydował się na swoim blogu Cebula. Jakie korzyści da nam i naszemu przemysłowi ACTA? - pyta. Podobne rozważania prowadzi w swoim wpisie underface - autor zastanawia się między innymi, czy ograniczenie piractwa wpłynie na spadek cen gier. Natomiast darasz89 uważa, że cała społeczna aktywność związana z ruchem anty-ACTA dowodzi, że nasze społeczeństwo łatwo ulega manipulacji i powszechnym, kreowanym przez jednostki sądom - możecie o tym przeczytać w tekście "AntyACTA - w kupie siła", czyli o pasterzach i barankach. Do podobnych wniosków doszedł freeq52 trafnie zauważając, że kolejne podatki, wysoki VAT i benzyna po 6 zł nie wyprowadziły Polaków na ulice, natomiast próba cenzury Sieci natychmiast doprowadziła do blokady stron rządowych i wielotysięcznych demonstracji.

Oczywiście nasi blogerzy nie ograniczali się tylko do wpisów powiązanych z ACTA. Komentarza doczekał się także niedawny, rzekomy wyciek haseł do kont GG, o czym napisał użytkownik freeq52. Początkujący programiści mogą natomiast zaznajomić się z wpisem, w którym djfoxer wyjaśnia, jak szybko napisać własny plugin do jQuery. Fani Linuksa mogą zapoznać się z przeglądem nowości w KDE 4.8, który przygotował niezastąpiony jak zawsze lucas__. Jest też coś dla miłośników gier - NRN opisał swoje wrażenia związane z testami zamkniętej bety Settlers Online zaś DawidDS4 popełnił wpis dotyczący zamkniętych betatestów C&C Tiberium AllianceS. Wart uwagi jest także poradnik ramirez1 do gry Battlefield 3 (część 1, część 2).

Na zakończenie polecamy mrożące krew w żyłach, osadzone w niedalekiej przyszłości opowiadanie autorstwa MaXDemage ;-) Zapraszamy do lektury!

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (24)