Evernote zrobił się za drogi i narzuca zbyt wiele ograniczeń. Zobacz czym go zastąpić

Evernote zrobił się za drogi i narzuca zbyt wiele ograniczeń. Zobacz czym go zastąpić

Evernote zrobił się za drogi i narzuca zbyt wiele ograniczeń. Zobacz czym go zastąpić
01.07.2016 22:36, aktualizacja: 01.07.2016 22:55

Evernote niemile nas zaskoczyło w tym tygodniu, przypominając,że przechowywanie swoich danych w niewolnych usługach ioprogramowaniu zawsze wiąże się z ryzykiem – po prostu niewiemy, co w przyszłości przyjdzie właścicielom do głowy.Przypomnijmy: nie tylko znacznie podrożały konta Plus i Premium,ale też na darmowe konto Basic narzucono poważne ograniczenia, natyle poważne, że trzeba zastanowić się nad czymś innym.

Czy użytkownicy Evernote zagłosują nogami? My już do tego sięprzymierzamy. Dla darmowej wersji Basic nagle wprowadzonoograniczenie synchronizacji do dwóch urządzeń i zaledwie 60 MBprzesyłu miesięcznie. Dla osób korzystających z Evernote nakomputerach w pracy, w domu, na tablecie i smartfonie to poważnycios. Wersja Plus pozwala co prawda na synchronizację dowolnejliczby urządzeń, ale ogranicza miesięczną ilośćzsynchronizowanych danych do 1 GB i kosztuje już nie 3 ale 4 dolarymiesięcznie (35 dolarów rocznie). Wersja Premium (synchronizacjadowolnej liczby urządzeń, ilość danych do 10 GB miesięcznie)podrożała z 6 do 8 dolarów miesięcznie (70 dolarów rocznie).

To prawda, firma zdaje sobie sprawę z tego, że to cenyabsurdalne dla polskiegoużytkownika, u nas więc za Plus zapłacimy 50 zł rocznie, a zaPremium 99 zł rocznie, ale i to dla wielu osób będzie za dużo –szczególnie dla tych, którzy nie potrzebują wysyłania do Evernotee-maili czy skanowania wizytówek. Co więc robić? Mamy dla Was dwarozwiązania. Jedno wolne, drugie niewolne. Każde z nich ma swojewady i zalety, ale może wpisze się lepiej niż obecna ofertaEvernote w Wasze potrzeby.

Turtl

Turtl jest wolny, darmowy iopensource’owy. To usługa synchronizacji danych międzyurządzeniami (dowolną liczbą urządzeń), ale też miejsce, wktórym można przechowywać różnego rodzaju dane – notatki,zdjęcia, zakładki, hasła, dokumenty i co tylko użytkownikowiprzyjdzie do głowy. Wszystko to można tagować, wszystko możnafiltrować i przeszukiwać, niezależnie od klienta dostępowego.Turtl oferuje także wygodny mechanizm udostępniania wybranychdanych innym osobom.

Przede wszystkim jednak Turtl reklamuje się jako rozwiązaniebezpieczne. Wszystkie dane zostają zaszyfrowane (AES-GCM) za pomocąunikatowych kluczy, generowanych z hasła użytkownika (algorytmPBKDF2) – ani klucze, ani hasło nie są nigdzie przechowywane. Cowięcej, nie musimy wcale korzystać z serwerów Turtla, możemypostawić własny serwer,albo skorzystać z gotowych kontenerów Dockera.

Zapowiadana jest na przyszłość płatna usługa Premium, dlaużytkowników biznesowych, którzy by potrzebowali zaawansowanychfunkcjonalności i nieograniczonej ilości miejsca na serwerze, aletwórcy gwarantują, że nie ograniczy ona w żaden sposóbmożliwości otwartego, darmowego Turtla.

Obecnie Turtl dysponuje klientami na 64-bitowe Windows, macOS-a,Linuksa i Androida. Już niebawem ma się pojawić wersja na iOS-a.Do tego dla Chromei Firefoksapowstały rozszerzenia pozwalające na synchronizację zakładek przez konto Turtla.Klienty na Windowsa i Androida znajdziecie w naszej bazieoprogramowania.

OneNote

Dla tych, którzy lubią wysokiej jakości niewolneoprogramowanie, za którym stoją firmy o bardziej przewidywalnejpolityce, świetnym zamiennikiem może być OneNote Microsoftu. Nietylko jest ono darmowe, ale teraz pozwala na łatwe przeniesieniezawartości konta Evernote. Firma z Redmond wydała w tym rokunarzędziedo importowania, dzięki któremu po kilku kliknięciach daneużytkowników konkurencyjnego systemu notatek mogą trafić na jejplatformę.

Na poniższym wideo możecie zobaczyć, jak łatwo swoje dane ze„słonika” przenieść:

Making the move to OneNote from Evernote​​

Uwaga: narzędzie do importowania działa tylko na systemach zrodziny Windows (od „siódemki” w górę). Samo OneNote działana systemach Windows,macOS-ie,Androidzieoraz iOS-ie.Nie, na Linuksie nie działa. Ma za to te wszystkie atrakcyjnefunkcje z kont premium Evernote, w tym skanowanie wizytówek.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (55)