Glapiński ostrzega Polaków. Mówi o sztucznej inteligencji

Glapiński ostrzega Polaków. Mówi o sztucznej inteligencji

Adam Glapiński.
Adam Glapiński.
Źródło zdjęć: © YouTube | Narodowy Bank Polski
Norbert Garbarek
24.05.2023 13:11, aktualizacja: 24.05.2023 16:57

Na temat nowoczesnej technologii wypowiedział się w ostatnim czasie prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński. Na nagraniu wideo ostrzega przed zagrożeniami dotyczącymi sztucznej inteligencji (SI), ale też zwraca uwagę na szanse związane z nowymi technologiami.

"Uważam, że na tej fazie rozwoju sztucznej inteligencji, rozpoznawać musimy zarówno szanse jak i zagrożenia płynące z zastosowania tej technologii, a bynajmniej nie lekceważyć zagrożeń, co dobitnie podkreślają sami jej twórcy" – mówi Glapiński. W przemówieniu poruszono też kwestię konieczności podjęcia natychmiastowych działań w kontekście regulacji prawnych dotyczących SI.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Prezes NBP wypowiada się o SI. Na co zwraca uwagę Glapiński?

Z wypowiedzi opublikowanej na oficjalnym kanale YouTube Narodowego Banku Polskiego dowiadujemy się, że bank centralny nie może lekceważyć rosnącej popularności technologii opartych o sztuczną inteligencję. "Powszechnie zakłada się, że zastosowanie sztucznej inteligencji w życiu człowieka i jego pracy przyniesie olbrzymią rewolucję i zmiany, być może większe niż te, które wywołały komputery, potem internet, a wcześniej produkcja przemysłowa" – słyszymy na nagraniu.

Właśnie z tego powodu NBP chce być częścią trwającej rewolucji i jednocześnie poznawać i uczyć się technologii, by w przyszłości efektywniej identyfikować zagrożenia i wiedzieć, jak się przygotować na ich wystąpienie.

Czy Prezes NBP postrzega sztuczną inteligencję jako szansę czy zagrożenie?

Z wypowiedzi Glapińskiego można wywnioskować, że SI może ograniczyć problemy związane z "zieloną transformacją". Zdaniem prezesa, "urzędnicy mogliby przenieść swoją energię na ten obszar – być może zastosowanie sztucznej inteligencji pomoże im zrealizować własne wizje".

Komunikat dotyczący ekologicznej transformacji nie jest jedynym, na temat którego wypowiedział się przewodniczący NBP. Na nagraniu podniesiono też temat dezinformacji, której sprzyja rozwój sztucznej inteligencji. Technologie oparte o SI w istocie mają jego zdaniem być wykorzystywane jako narzędzie cenzury, co wiąże się z koniecznością przedyskutowania tego tematu stanowiącego zagrożenie dla Polaków.

"Zakładam potrzebę natychmiastowej reformy kilku obszarów naszego życia, które absolutnie nie są przygotowane na tak szybki i niekontrolowany postęp cyfrowy. Po pierwsze, prawo autorskie i wszelkie kwestie własności intelektualnej w kontekście SI. To jest temat rzeka i wypada go ożywić w Polsce natychmiast" – brzmi apel Glapińskiego zwracającego uwagę na kolejne zagrożenia dotyczące rozpowszechniania się SI.

Norbert Garbarek, dziennikarz dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (77)