Google Stars, czyli Chrome doczeka się własnych społecznościowych zakładek

Google Stars, czyli Chrome doczeka się własnych społecznościowych zakładek

24.04.2014 13:00, aktual.: 25.04.2014 08:26

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Google, nie ustając w swoich staraniach na rzecz lepszegoorganizowania informacji w Sieci i na naszym biurku, wraca do swojegostarego pomysłu na ulepszenie przeglądarkowych zakładek,rozwijanego kilka lat temu pod nazwą Google Collections. Tym razempod nazwą Google Stars w przeglądarce Chrome zadebiutować mamechanizm będący rozszerzeniem zakładek, dzięki któremuaktualnie odwiedzaną stronę będzie można nie tylko zachować nanastępny raz, ale też umieścić ją w automatycznie dobranejkategorii czy udostępnić znajomym.

Dowody na plan reaktywacji Google Collections znalazłpierwszy Florian Kiersch, analizując zawartość skryptówznalezionych na stronach Google'a. Znalazły się w nich takie ciągitekstowe jak znajdź szybko elementy oznaczone gwiazdką czyinteligentne listy pozwalają na łatwe odnalezienie twoichgwiazdek poprzez automatyczne grupowanie podobnych elementów wedługtypu – obrazków, artykułów, filmów i innych.

Najwyraźniej użytkownik Chromeza pomocą wyświetlanej w pasku adresowym gwiazdki miałby możliwośćzapisania zarówno stron WWW, jak i ich poszczególnych elementów.Zgromadzone informacje przechowywane byłyby w chmurze i udostępnianena innych instancjach Chrome użytkownika, np. na jego tablecie czysmartfonie.

Tak miałyby wyglądać ikony różnych funkcji Google Stars
Tak miałyby wyglądać ikony różnych funkcji Google Stars

Co szczególnie istotne, takzapisane „zakładki” mogłyby być od razu publicznieudostępniane i katalogowane, tak że w swoim profilu (zapewne naGoogle+) moglibyśmy tworzyć personalne katalogi klipów wideo,artykułów czy zdjęć. Poszczególne elementy mogłyby otrzymywaćkomentarze i notatki, a zarządzanie zawartością odbywałoby się zpoziomu strony internetowej, poprzez mechanizm przeciągnij-i-upuść.System współdzielenia i katalogowania danych byłby zbudowany wokółencji systemuFreebase, zawierających obecnie ponad 20 milionów pozycji. Niewiadomo jeszcze, do jakiego stopnia zostałaby zaimplementowanasemantyka tego repozytorium ustrukturyzowanych danych, ale można sięspodziewać, że Google w tym wypadku nie ograniczy się do prostychwyszukiwań po słowach kluczowych.

Automatyczne katalogowanie treści
Automatyczne katalogowanie treści

Odkrywca Google Stars sugeruje,że prezentacja zakładek wymyślonych na nowo planowana jest nategoroczną konferencję Google I/O. Znalazł dowody naistnienie wersji webowej narzędzia oraz rozszerzenia dla Chrome. Narazie nic nie wiadomo o aplikacji dla Androida, ale oczywiście nieznaczy to, że aplikacja taka nie powstanie.

Jeśli Google Stars faktycznieokaże się tym, na co wygląda, to źle to wróży wszelkimaplikacjom firm trzecich, specjalizujących się w zapisywaniuartykułów z Sieci. Zintegrowany z Chrome mechanizm rozszerzonychzakładek, łączący się z innymi usługami Google'a, niepozostawia za wiele miejsca dla innych usług, które chciałybyzaistnieć w świadomości typowego użytkownika.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)