Intel ma nowy sposób na oszczędzanie energii w laptopach

Intel
Intel
Źródło zdjęć: © GETTY | Europa Press News
Oskar Ziomek

30.08.2023 10:49, aktual.: 30.08.2023 17:38

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Intel przygotowuje procesory 14. generacji, których mobilne odmiany zaoferują nową, ciekawą funkcję opartą na sztucznej inteligencji. Producent zdecydował się wykorzystać AI do zarządzania wykorzystaniem energii, co ma się przełożyć na dłuższe działanie laptopów na jednym ładowaniu.

Szczegóły przedstawia serwis Digitaltrends, zwracając uwagę na wystąpienie Intela podczas tegorocznej konferencji Hot Chips. Potwierdzono tam, że 14. generacji procesory Meteor Lake będą sterowane przez sztuczną inteligencję. AI zostanie wykorzystana do zarządzania wykorzystaniem energii w ramach technologii o nazwie Intel Energy Efficiency Architecture. W założeniu sztuczna inteligencja ma pomóc sprawniej przełączać procesory między trybem niskiego i wysokiego zużycia energii (a co za tym idzie niższej i wysokiej wydajności).

Główne założenie to wykorzystanie algorytmu sterowanego przez AI do sprawniejszego przełączania procesora między tymi trybami. Intel deklaruje, że dzięki wypracowanym wzorcom oprogramowanie będzie w stanie przewidzieć, kiedy użytkownik będzie potrzebować wyższej wydajności na podstawie tego, jak wykorzystuje komputer. Procesor przejdzie więc szybciej w stan wysokiej wydajności (producent deklaruje że AI pozwala przyspieszyć ten proces nawet o 35 proc.), co ostatecznie ma pomóc sprawniej zakończyć dane zadanie i przełożyć się na zysk energetyczny - do 15 proc. W przypadku laptopów działających na energii z akumulatora jest to zmiana niebagatelna.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Oficjalnie data premiery układów Intel Meteor Lake nie została jeszcze ujawniona, ale spekuluje się, że procesory - i siłą rzeczy nowe laptopy - mogą trafić do sklepów już w październiku 2023 roku. Warto dodać, że Intel planuje konferencję w drugiej połowie września, która może rzucić nowe światło na tę premierę. Prawdopodobnie dopiero wtedy poznamy też więcej faktów o nadchodzącej linii procesorów 14 generacji.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (45)