Internet Starlink podbija wojsko. SpaceX się nie powstrzymuje

Internet Starlink podbija wojsko.
Internet Starlink podbija wojsko.
Źródło zdjęć: © shuttelstock

25.06.2023 18:49, aktual.: 25.06.2023 21:56

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Japońskie wojsko testuje satelitarny internet Starlink. Możliwy jest też zakup tej usługi, donosi agencja Reuters za japońskim serwisem Yomiuri.

Satelity komunikacyjne są wykorzystywane przez wojsko od zarania tej technologii, a japońskie wojsko nie jest wyjątkiem. Korzysta ono z własnych konstelacji umieszczonych na orbicie geostacjonarnej. Satelity Starlink funkcjonują na niskiej orbicie okołoziemskiej, a to oznacza korzystną dywersyfikację. Są jednak obsługiwane przez firmę SpaceX. Jest to komercyjny dostawca zagraniczny, co nie jest typowym rozwiązaniem.

Starlink testowany przez japońską armię

Według doniesień serwisu Yomiuri internet Starlink jest testowany przez japońską armię co najmniej od marca. System jest wdrożony w około 10 lokalizacjach i był już używany przy okazji szkoleń.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

W komunikacie znajduje się też niepotwierdzona przez Ministerstwo Obrony informacja o planach zakupu technologii. Anonimowe źródło sugeruje, że internet Starlink ma wspomagać japońskich żołnierzy już w przyszłym roku podatkowym.

Internet Starlink dla wojska

Nie byłaby to pierwsza przygoda konstelacji Starlink w służbie wojskowej. Zapewnia ona łączność armii ukraińskiej praktycznie od początku rosyjskiej inwazji i przeszła nie jeden chrzest bojowy. Rosja co najmniej kilkukrotnie próbowała zablokować tę usługę w rejonie Europy środkowo - wschodniej. SpaceX stanęło jednak na wysokości zadania i reagowało na zagrożenie, na bieżąco wzmacniając oprogramowanie.

Obecnie satelity Starlink są uznawane za infrastrukturę krytyczną ogarniętej wojną Ukrainy, ale SpaceX doprowadziło do tego "przyjeżdżając na gapę".

Ukraińska armia potrzebowała czegokolwiek co pozwoliłoby jej zachować zdolności komunikacyjne. Internet satelitarny Starlink, oficjalnie dostarczany dzięki prywatnym darowiznom był więc wygodną opcją.

Sprawdził się i od czerwca br. finansuje go Ukrainie Departament Stanu USA. Kontrakt na dostawę dla japońskiej armii jest kolejnym krokiem. Wszystkie armie świata starają się budować odporność na ryzyko zagłuszania komunikacji i technicznie satelity Starlink oferują to japońskiemu wojsku. Korzystanie z nich oznacza jednak potężny kredyt zaufania dla SpaceX.

Katarzyna Rutowska, dziennikarka dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie