Wnioski 500+ w PUE ZUS. Sprawdź, jak się zalogować

Wnioski 500+ w PUE ZUS. Sprawdź, jak się zalogować

ZUS przyjmuje wnioski na kolejny okres
ZUS przyjmuje wnioski na kolejny okres
Źródło zdjęć: © Getty Images
Oskar Ziomek
02.02.2022 07:03, aktualizacja: 10.02.2022 09:25

Zakład Ubezpieczeń Społecznych od 2022 roku przyjmuje wnioski w ramach programu Rodzina 500 Plus jedynie drogą elektroniczną. Dla zainteresowanych oznacza to konieczność skorzystania na przykład z PUE ZUS - serwisu, do którego można się zalogować na kilka sposobów.

ZUS przypomniał na Twitterze, że od 1 lutego przyjmuje wnioski o 500+ na kolejny okres świadczeniowy - od czerwca do końca maja. Przy okazji podał, że osobom, które poprawnie wypełnione wnioski złożą do 30 kwietnia, wypłaci świadczenie do 30 czerwca. Warto natomiast pamiętać, że od 2022 roku jest to możliwe wyłącznie drogą elektroniczną, o czym przypominano ostatnio w grudniu.

Drogą pierwszego wyboru wydaje się serwis PUE ZUS, w którym możliwość składania wniosków o 500+ jest tylko jedną z wielu funkcji. Można się do niego zalogować na kilka sposobów. Użytkownicy mogą skorzystać z kwalifikowanego podpisu elektronicznego, Profilu Zaufanego lub elektronicznej konta bankowego. Wówczas to bank przesyła ZUS-owi potwierdzenie tożsamości zainteresowanego.

Zgodnie z instrukcją dostępną na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, po zalogowaniu do PUE możliwość składania wniosków o 500+ jest łatwo dostępna w menu po lewej stronie ekranu. To opcja, która jest dostępna zarówno w ramach zakładki Ogólny, Ubezpieczony, jak i Świadczeniobiorca.

Pierwszy krok składania wniosku o 500+ w PUE ZUS
Pierwszy krok składania wniosku o 500+ w PUE ZUS© ZUS

PUE ZUS nie jest jednak jedyną możliwością. Wnioski o 500+ można także składać bezpośrednio z poziomu bankowości elektronicznej szeregu wiodących banków, jak również przez informacyjno-usługowy portal Empatia. PUE ZUS oferuje natomiast dostęp do szeregu innych przydatnych opcji, w tym obsługi zwolnień lekarskich, formularzy PIT czy bieżących informacji o składkach.

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (25)