Linux Kernel 5.17. Jądro ma być mniej awaryjne i bezpieczniejsze

Pingwin
Pingwin
Źródło zdjęć: © Pixabay
Karolina Kowasz

21.03.2022 19:41

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Po wielu poprawkach, które miały być wprowadzane na ostatnią chwilę, Linus Torvalds ogłosił wydanie nowego jądra Linuksa. Wersja 5.17 ma automatycznie wyłączać system w przypadku wykrycia niektórych błędów, a przez to - być bardziej bezpieczna.

Nowa wersja jądra, jak wskazują oficjalne informacje, poza dodaniem nowych funkcji z zakresu bezpieczeństwa, ma także obejmować poprawki do obsługi komponentów komputera. Dodatkowo pojawiła się nowa infrastruktura do śledzenia przyczyn wybranych błędów.

Generator liczb pseudolosowych

Użytkownicy Linuksa często mieli dotychczas obawy dotyczące zabezpieczeń związanych z pseudogeneratorem liczb. Torvalds potwierdził jednak, że trwa znaczna przeróbka generatora w jądrze Linuksa. Jego poprawa ma zapewnić, że narzędzia służące do zapewnienia bezpieczeństwa staną się bezpieczniejsze.

Dopiero co wydane jądro 5.17 zawiera już pierwszy etap przeróbki, wiadomo jednak, że ta jeszcze potrwa. Kolejne wydanie, 5.18, ma zawierać znacznie większą część poprawek do generatora, co więcej, sama nowa wersja jądra ma także być nieco większa od poprzedniej.

Opiekunowie systemów opartych na Linuksie oraz zaawansowani użytkownicy, którzy wiedzą, jak kompilować oprogramowanie ze źródeł, mogą już teraz pobrać jądro Linux w wersji 5.17. Reszta użytkowników powinna poczekać, aż nowa wersja pojawi się w stabilnych repozytoriach oprogramowania w ich dystrybucjach.

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (50)