Masz konto na Allegro? Musisz być czujny

Masz konto na Allegro? Musisz być czujny

Allegro
Allegro
Źródło zdjęć: © GETTY | SOPA Images
Oskar Ziomek
06.07.2023 15:00, aktualizacja: 06.07.2023 20:30

Użytkownicy serwisu Allegro muszą ze szczególną ostrożnością podchodzić do otrzymywanych e-maili. Cały czas trwa bowiem kampania phishingowa, w ramach której do Polaków trafiają spreparowane wiadomości. Klikając link, można narazić się na spory problem, w tym utratę pieniędzy z konta.

Użytkownicy Allegro muszą być czujni podczas przeglądania poczty e-mail. Do redakcji regularnie spływają kolejne zgłoszenia od czytelników, którzy dostają fałszywe wiadomości, w których ktoś podszywa się pod Allegro pod różnymi pretekstami. Jak w każdym ataku tego rodzaju, nadawca stara się wywołać uczucie strachu u odbiorcy, który czuje potrzebę szybkiego zareagowania na wiadomość, by na przykład uniknąć blokady konta. Oczywiście w rzeczywistości takie zagrożenie nie występuje.

Jeden z najświeższych przykładów, który trafił w nasze ręce to e-mail skierowany do naszego czytelnika Krzysztofa, który zwrócił uwagę, że w wiadomości pojawiają się jego autentyczne dane osobowe - to typowy phishing. Trzeba przyznać, że sama wiadomość przygotowana jest z dość dużą dbałością o szczegóły i osoba machinalnie reagująca na wszystkie e-maile może łatwo uwierzyć, że jest to autentyczna komunikacja z Allegro. Podstęp zdradza jednak m.in. niemający związku z serwisem adres e-mail nadawcy.

Fałszywy e-mail "od Allegro"
Fałszywy e-mail "od Allegro"© dobreprogramy

W tym przypadku odbiorca jest proszony w wiadomości o "akceptację nowych reguł" Allegro - swoją drogą tuż po faktycznej zmianie regulaminu w serwisie. Można więc zakładać, że wiele osób uwierzy w konieczność podjęcia jakichś działań i kliknie przycisk. W efekcie ofiara trafi na spreparowaną stronę, gdzie zależnie od formy konkretnego ataku zostaną wyłudzone jej dodatkowe dane lub nawet login i hasło pozwalające na próbę kradzieży pieniędzy przez bankowość internetową.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak zawsze w takich przypadkach apelujemy o ostrożność i studzenie emocji. Każdy otrzymany e-mail tego rodzaju może być próbą oszustwa - warto więc "wziąć głęboki oddech" i we własnym zakresie sprawdzić - na przykład logując się do Allegro w nowej karcie w przeglądarce - czy jest konieczne podjęcie jakichś działań na koncie. Pochopne działanie może bowiem doprowadzić nawet do strat finansowych.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Jesteś świadkiem próby oszustwa?Poinformuj nas o tym zdarzeniu!

Programy

Aktualizacje
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (21)