"Dostawa nieudana" - tej wiadomości nie wysłało Allegro

"Dostawa nieudana" - tej wiadomości nie wysłało Allegro

Fałszywe wiadomości "od Allegro"
Fałszywe wiadomości "od Allegro"
Źródło zdjęć: © dobreprogramy
Oskar Ziomek
11.02.2023 16:04

E-mail o "nieudanej dostawie" teoretycznie wysłany przez Allegro to próba oszustwa. Do skrzynek Polaków trafiają wiadomości, w których ktoś wykorzystuje wizerunek serwisu i zachęca do kliknięcia linku w treści.

Ten przypadek e-mailowego oszustwa jest co najmniej zaskakujący. O ile przywykliśmy do wiadomości, w których brakuje polskich znaków diakrytycznych, tak w tej sytuacji mamy dodatkowo do czynienia z wyjątkową niespójnością między tytułem a samą treścią. Nadawca wykorzystuje wizerunek Allegro i częściowo autentyczne dane odbiorcy, by zachęcić do otwarcia wiadomości tytułem "Nieudana dostawa".

Później jednak treść wskazuje na coś zupełnie innego - rzekome wylosowanie danej osoby w konkursie Allegro i możliwość otrzymania nagrody w programie lojalnościowym. Ma to umożliwić kliknięcie przycisku "Roszczenie" poniżej loginu zwycięzcy i daty. Jeśli ktoś uwierzy, że to akcja związana jakkolwiek z serwisem Allegro, zostanie przeniesiony na fałszywą stronę - o niebezpieczeństwie ostrzega już sama przeglądarka z uwagi na brak szyfrowania i właściwego certyfikatu.

Próba oszustwa
Próba oszustwa

Naturalnie akcja ta nie ma żadnego związku z autentyczną komunikacją z serwisu Allegro, a trafiając na docelową stronę można - zależnie od formy oszustwa - stracić dane lub nawet pieniądze, jeśli na którymś etapie będzie wymagane zalogowanie się do bankowości (na przykład pod pretekstem potwierdzenia danych użytkownika). Wówczas login i hasło przekazywane są wprost na ręce atakujących, a próba kradzieży środków z konta to tylko formalność. Apelujemy zatem o ostrożność i ignorowanie podobnych wiadomości e-mail.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Jesteś świadkiem próby oszustwa?Poinformuj nas o tym zdarzeniu!

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)