Masz konto w tym banku? Jesteś na celowniku przestępców

Oszuści udają Santander Bank
Oszuści udają Santander Bank
Źródło zdjęć: © East News | ZOFIA BAZAK
Konrad Siwik

09.08.2022 16:34, aktual.: 12.08.2022 11:03

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Klienci Santander Banku znów są na celowniku oszustów. Ci podszywając się pod instytucję, wysyłają wiadomość o wstrzymaniu dostępu do konta bankowego. Jak twierdzą przestępcy – to wszystko dla "bezpieczeństwa" klientów.

Przestępcy znów podszywają się pod Santander Bank Polska. Tym razem do jego klientów wysyłają wiadomości z informacją o wstrzymaniu dostępu do konta – zauważa na Twitterze serwis Sekurak. "Wstrzymaliśmy dostep do Twojego konta dla Twojego bezpieczenstwa. Po wiecej informacji kliknij tutaj" – brzmi treść wiadomości wysłanej przez oszustów, do której dołączony jest fałszywy link.

Oszuści udają Santander Bank

Pierwsza rzecz, która rzuca się w oczy w wiadomości, to brak polskich znaków. I nawet używanie wielkich liter pozorujących oznakę szacunku dla odbiorcy wiadomości nie powinno nikogo przekonywać do kliknięcia łącza. W rzeczywistości żaden dostęp do konta nie został wstrzymany, a tym bardziej dla "bezpieczeństwa" klientów.

Oszuści wysyłają tego typu wiadomości tylko po to, by uzyskać dostęp do konta swojej ofiary, która kliknie załączony link i wypełni fałszywy formularz. Zazwyczaj trzeba podać w nim dane osobowe, które mogą zostać wykorzystane do włamania na konto bankowe lub sprzedane osobom trzecim.

O podobnym ataku phishingowym donosił niedawno Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego polskiego sektora finansowego. Cyberprzestępcy również mieli na celowniku klientów Santander Bank Polska. Wysyłali do nich SMS-y z informacją o możliwości uzyskania rzekomej jednorazowej pomocy finansowej.

Konrad Siwik, dziennikarz dobreprogramy.pl

Jesteś świadkiem próby oszustwa?Poinformuj nas o tym zdarzeniu!

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (45)