Masz konto w tym banku? Jesteś na celowniku przestępców

Masz konto w tym banku? Jesteś na celowniku przestępców

Oszuści udają Santander Bank
Oszuści udają Santander Bank
Źródło zdjęć: © East News | ZOFIA BAZAK
Konrad Siwik
09.08.2022 16:34, aktualizacja: 12.08.2022 11:03

Klienci Santander Banku znów są na celowniku oszustów. Ci podszywając się pod instytucję, wysyłają wiadomość o wstrzymaniu dostępu do konta bankowego. Jak twierdzą przestępcy – to wszystko dla "bezpieczeństwa" klientów.

Przestępcy znów podszywają się pod Santander Bank Polska. Tym razem do jego klientów wysyłają wiadomości z informacją o wstrzymaniu dostępu do konta – zauważa na Twitterze serwis Sekurak. "Wstrzymaliśmy dostep do Twojego konta dla Twojego bezpieczenstwa. Po wiecej informacji kliknij tutaj" – brzmi treść wiadomości wysłanej przez oszustów, do której dołączony jest fałszywy link.

Oszuści udają Santander Bank

Pierwsza rzecz, która rzuca się w oczy w wiadomości, to brak polskich znaków. I nawet używanie wielkich liter pozorujących oznakę szacunku dla odbiorcy wiadomości nie powinno nikogo przekonywać do kliknięcia łącza. W rzeczywistości żaden dostęp do konta nie został wstrzymany, a tym bardziej dla "bezpieczeństwa" klientów.

Oszuści wysyłają tego typu wiadomości tylko po to, by uzyskać dostęp do konta swojej ofiary, która kliknie załączony link i wypełni fałszywy formularz. Zazwyczaj trzeba podać w nim dane osobowe, które mogą zostać wykorzystane do włamania na konto bankowe lub sprzedane osobom trzecim.

O podobnym ataku phishingowym donosił niedawno Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego polskiego sektora finansowego. Cyberprzestępcy również mieli na celowniku klientów Santander Bank Polska. Wysyłali do nich SMS-y z informacją o możliwości uzyskania rzekomej jednorazowej pomocy finansowej.

Konrad Siwik, dziennikarz dobreprogramy.pl

Jesteś świadkiem próby oszustwa?Poinformuj nas o tym zdarzeniu!

Programy

Aktualizacje
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (45)