mDowód bije rekordy. Polacy czekali na taką możliwość

mDowód bije rekordy. Polacy czekali na taką możliwość

mObywatel
mObywatel
Źródło zdjęć: © Licencjodawca
Wojciech Kulik
07.11.2023 09:44

Aplikacja mObywatel na dobre wprowadziła Polaków w cyfrowy świat. Sprawiła, że załatwianie urzędowych spraw i korzystanie z informatycznych systemów obywatelskich stało się dużo prostsze. Prawdziwą rewolucją był jednak dopiero mObywatel 2.0 – przede wszystkim ze względu na mDowód.

mDowód jest cyfrowym dokumentem tożsamości, który na terenie naszego kraju jest już traktowany na równi z fizycznym dowodem osobistym. Oznacza to, że można się nim wylegitymować w banku, urzędzie, u lekarza czy podczas policyjnej kontroli lub aktywacji nowej karty SIM u operatora. Sprawia, że telefon z aplikacją mObywatel 2.0 jest jedyną rzeczą, jakiej potrzebujemy (no, może poza kluczami).

Pięć milionów mDowodów

Koncepcja ta skusiła bardzo wiele osób. Ministerstwo Cyfryzacji na platformie X pochwaliło się, że na wyrobienie mDowodu zdecydowało się już ponad 5 mln osób. To oznacza, że mniej więcej co szósta osoba dorosła w Polsce faktycznie ma już taki dokument na swoim telefonie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Kolejna ciekawa statystyka jest taka, że spośród tych pięciu milionów użytkowników, przeszło 600 tys. nie korzystało wcześniej z aplikacji mObywatel. Można więc przypuszczać, że to właśnie mDowód był dla nich powodem, by się na to zdecydować. To znak, że było zapotrzebowanie na tego typu cyfrowy dokument tożsamości.

Warto w tym miejscu zresztą przypomnieć, że na pierwszy milion mDowodów nie trzeba było czekać nawet tygodnia.

Co daje aplikacja mObywatel 2.0?

Ministerstwo Cyfryzacji pochwaliło się także innymi liczbami związany z aplikacją mObywatel 2.0. Okazuje się, że:

  • każdego dnia dochodzi do przeszło 514 tys. logowań,
  • przed wyborami swoje dane w CRW sprawdziło 5 mln Polaków,
  • stan mandatów sprawdziło już 3,6 mln użytkowników,
  • historię pojazdu sprawdziło ponad 600 tys. osób,
  • a jakość powietrza sprawdzono 1 mln razy.

– Widać, że [aplikacja mObywatel 2.0] była potrzebna i jest duże zainteresowanie załatwianiem online spraw urzędowych. Szeroka kampania reklamowa, którą mogliście śledzić w telewizji, radio i sieci z pewnością przyczyniła się do upowszechnienia mObywatela – czytamy w oficjalnym komunikacie.

mDowód w aplikacji mObywatel
mDowód w aplikacji mObywatel© GOV.PL

Możliwość sprawdzania historii pojazdu, mandatów czy jakości powietrza w okolicy to funkcje, które zostały wprowadzone w ramach kolejnych aktualizacji aplikacji mObywatel 2.0, która zadebiutowała w lipcu 2023 r. Ministerstwo Cyfryzacji zobowiązało się do regularnego wdrażania nowinek i rozszerzania funkcjonalności tego programu.

Aplikacja mObywatel 2.0 to także możliwość przypięcia cyfrowych wersji swoich dokumentów (takich jak prawo jazdy czy legitymacja studencka), wygodny sposób na załatwianie spraw urzędowych bez wychodzenia z domu, eRecepty i bilety kolejowe oraz wiele innych, praktycznych funkcji. Można na przykład wykorzystać ją do logowania się w krajowych systemach, takich jak e-Urząd Skarbowy.

Wojciech Kulik, dziennikarz dobreprogramy.pl

Programy

Aktualizacje
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (27)