mObywatel 2.0 na horyzoncie. W tle ostatnie testy bety

Janusz Cieszyński zapowiedział nowe funkcje mObywatela
Janusz Cieszyński zapowiedział nowe funkcje mObywatela
Źródło zdjęć: © gov.pl
Oskar Ziomek

11.07.2023 16:37

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Aplikacja mObywatel 2.0 zostanie udostępniona Polakom już za kilka dni. W tle trwają ostatnie testy beta, ale ostateczny obraz nowego wydania znany jest już od dłuższego czasu. Odświeżone wydanie aplikacji idzie w parze z wprowadzeniem nowych przepisów dotyczących mDowodu.

Aplikacja mObywatel 2.0 zostanie udostępniona 13 lipca i zaoferuje użytkownikom przede wszystkim nowy interfejs, odświeżony proces logowania i rejestracji użytkownika, a przy okazji - dostęp do mDowodu, który od tego samego dnia będzie powszechnie respektowany w Polsce. Dotychczas nie było to uregulowane prawnie, ale sytuację zmieniła podpisana niedawno nowelizacja ustawy.

W jej myśl mDowód w telefonie z aplikacją mObywatel 2.0 zastąpi plastikowy dokument we wszystkich codziennych sytuacjach - także u notariusza, przy próbie rejestracji nowego numeru i karty SIM czy w banku. Instytucje mają jednak pewien czas na dostosowanie się do tego wymogu. Banki na przykład będą musiały respektować mDowód jako pełnoprawny dowód osobisty od 1 września 2023 roku.

Do czasu premiery aplikacji mObywatel 2.0 jeszcze w tym tygodniu, w tle trwają ostatnie testy wydania beta. Użytkownicy niemogący doczekać się premiery stabilnego wydania mogą poznać szczegóły tego programu i już dzisiaj pobrać aplikację - pamiętając rzecz jasna, że na tym etapie może jeszcze działać niestabilnie. O szczegółach można przeczytać na stronie rządowej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Aplikacja mObywatel to nie tylko dostęp do cyfrowej wersji dowodu osobistego, ale także obsługa wygodnego logowania do e-Urzędu Skarbowego, realizacja e-Recept bez podawania PESEL-u czy dostęp do uprawnień kierowcy i dokumentów pojazdu. Studenci mogą tu także korzystać z mLegitymacji szkolnej lub studenckiej, a emeryci potwierdzać swoje zniżki i uprawnienia.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (38)