Mężczyzna wykorzystał aplikację. Wziął siedem pożyczek na brata

Pieniądze
Pieniądze
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | DEMI VAA SUNILA
Oskar Ziomek

27.08.2023 15:21

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Policja postawiła zarzuty mężczyźnie, który użył aplikacji mobilnej, by zaciągnąć łącznie siedem pożyczek w imieniu swojego niepełnosprawnego brata. Straty wyliczono na ponad 60 tysięcy złotych. Podejrzany działał przez kilka miesięcy.

Policja w Wałbrzychu opisuje ciekawy przypadek oszustwa, w którym istotną rolę odegrał swobodny dostęp do konta internetowego w banku przez aplikację mobilną. 36-letni mężczyzna wykorzystał fakt, iż posiadał dostęp do konta niepełnosprawnego brata niezdolnego właściwie ocenić sytuacji i w ciągu roku zaciągnął na niego siedem pożyczek, łącznie na kwotę ponad 60 tysięcy złotych.

O ile dostęp do konta brata nie wynikał z ustalonego wcześniej pełnomocnictwa lub współwłasności konta, mężczyzna mógł wykorzystać najbliższego członka rodziny, by odblokować aplikację w telefonie. Warto pamiętać, że wszystkie banki udostępniające mobilny dostęp do kont dla klientów dbają, by towarzyszył temu szereg zabezpieczeń - poza loginem są to hasła, kody jednorazowe czy nawet autoryzacja z wykorzystaniem biometrii.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Policja podaje, że opisywany mężczyzna zaciągnął pożyczki na swojego brata podczas działań od listopada 2020 roku do października 2021. Udowodniono mu, że działał świadomie i aby się wzbogacić - teraz grozi mu do 8 lat pozbawienia wolności.

Chociaż ten przypadek jest wyjątkowy z uwagi na niepełnosprawność brata, co do zasady pamiętajmy, że aby zachować bezpieczeństwo w sieci, nie należy z nikim dzielić się hasłami czy dostępem do urządzeń, z których w swobodny sposób można się dostać do kont bankowych lub innych ważnych profili, np. w PUE ZUS czy Profilu Zaufanego. Nadużycie z tym związane może bowiem - jak tutaj - prowadzić do przykrych konsekwencji.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (23)
Zobacz także