Ministerstwo Cyfryzacji: sprawdź dane przed wyjazdem na wakacje

Przed wyjazdem warto sprawdzić serwis dane.gov.pl
Przed wyjazdem warto sprawdzić serwis dane.gov.pl
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
Oskar Ziomek

08.07.2024 12:06

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wybierając się na urlop, warto przygotować się na różne sposoby, w tym właściwie zaplanować trasę, odpoczynki i atrakcje do zwiedzania. Zdaniem Ministerstwa Cyfryzacji może w tym pomóc serwis dane.gov.pl, gdzie można sprawdzić tytułowe dane z różnych kategorii przydatnych w czasie wakacji.

Serwis dane.gov.pl to interaktywna wyszukiwarka internetowa, w której można znaleźć szereg informacji o miejscowościach i obiektach w Polsce z różnych kategorii. Zainteresowani mogą sprytnie wykorzystać ten serwis planując urlop, by na przykład zaplanować podróż szlakiem zabytków, konkretnych obiektów noclegowych lub odczytać informację o lokalizacjach parkomatów w miejscowości, którą chcą odwiedzić.

Aby dotrzeć do konkretnych danych w serwisie, w pierwszej kolejności niezbędne jest wybranie kategorii. Dostępne są m.in. zestawienia danych z zakresu edukacji, energii i sportu, energetyki, nauki i technologii, regionów i miast, transportu czy środowiska. W większości z nich można znaleźć po kilkaset zestawień liczbowych.

Przykładem może być Rejestr zabytków nieruchomych, w którym w formie tabelarycznej można odczytać dane o wszystkich obiektach wraz z lokalizacją i linkiem do szczegółowych informacji.

Kategorie w serwisie dane.gov.pl
Kategorie w serwisie dane.gov.pl© dane.gov.pl, dobreprogramy

Wszystkie dane przedstawiane na stronach dane.gov.pl co do zasady można przeglądać w tabelach generowanych online, czasem z wykorzystaniem zewnętrznego API, a także pobrać na komputer w celu dalszej analizy lub łatwiejszego wyszukiwania informacji, na przykład w formie pliku CSV. Ten można zaimportować na przykład do Excela.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Wybierając się na wakacje i mając wybrany cel podróży, warto dodatkowo zestawić swoje plany z udostępnioną przez policję mapą, na której odnotowywane są śmiertelne wypadki drogowe, a co za tym idzie - miejsca potencjalnie niebezpieczne. Być może dłuższa droga, ale przebiegająca przez bezpieczniejsze skrzyżowania i odcinki, może się okazać lepszym wyborem na wakacyjny wyjazd z rodziną.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)