NASK udostępnił darmowy PDF. Lektura przyda się każdemu

NASK przygotował poradnik na wakacje
NASK przygotował poradnik na wakacje
Źródło zdjęć: © Pixabay
Oskar Ziomek

27.06.2023 10:53

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Instytut NASK przygotował darmowy poradnik "Cyberbezpieczne wakacje 2023", który przyda się wszystkim osobom planującym bezpiecznie spędzić urlop. Porusza ważna kwestie bezpieczeństwa w sieci - począwszy od ofert wakacyjnych po bieżące korzystanie z urządzeń podczas wyjazdu.

NASK oferuje opcję pobrania poradnika w formacie PDF. Do przeczytania jest 48 stron, z których można dowiedzieć się, jak bezpiecznie spędzić wakacje - w szerokim rozumieniu tego słowa, choć mówimy oczywiście o cyberbezpieczeństwie. NASK przypomina, że w sieci łatwo trafić na fałszywe reklamy, oferty i zainfekowane aplikacje, a podczas realizowania płatności przez nieuwagę można paść ofiarami oszustów klikając nieznane linki czy nieświadomie udostępniając dane karty płatniczej.

Równolegle do wydania poradnika w PDF-ie, NASK zaprasza także na przygotowany wraz z CBZC webinar, w czasie którego zainteresowani dowiedzą się, jak bezpiecznie zachowywać się w cyberprzestrzeni w czasie wakacji. Szkolenie odbędzie się 29 czerwca o godz. 12:00, a premierę już zaplanowano w serwisie YouTube. Webinar poprowadzi asp. Krzysztof Wrześniowski z Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, a poruszy m.in. tematykę haseł do urządzeń mobilnych i bezpieczeństwa sieci Wi-Fi, co jest szczególnie ważne podczas wyjazdów.

CBZC regularnie przypomina o bezpieczeństwie

Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości regularnie dzieli się z Polakami dobrymi zwyczajami z zakresu cyberbezpieczeństwa. W dobie nieustających ataków telefonicznych i możliwego spoofingu, szczególnie ważna wydaje się zasada 30 sekund. Mowa o celowym zakończeniu połączenia z podejrzaną osobą, która może się tylko podawać za pracownika banku, w praktyce będąc oszustwem. Oddzwaniając do banku samodzielnie można mieć pewność, że realizowane jest właściwe połączenie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Planując wakacje trzeba pamiętać nie tylko o bezpieczeństwie podczas korzystania z komputera i telefonu, ale i w czasie podróży. Warto więc z wyprzedzeniem przeanalizować warunki na drodze, by później w pośpiechu nie nadrabiać straconego czasu w korkach. Może w tym pomóc interaktywna mapa GDDKiA, gdzie na bieżąco aktualizowana jest informacja o utrudnieniach na trasach w całym kraju.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)