NASK udostępnił darmowy PDF. Lektura przyda się każdemu

NASK udostępnił darmowy PDF. Lektura przyda się każdemu

NASK przygotował poradnik na wakacje
NASK przygotował poradnik na wakacje
Źródło zdjęć: © Pixabay
Oskar Ziomek
27.06.2023 10:53

Instytut NASK przygotował darmowy poradnik "Cyberbezpieczne wakacje 2023", który przyda się wszystkim osobom planującym bezpiecznie spędzić urlop. Porusza ważna kwestie bezpieczeństwa w sieci - począwszy od ofert wakacyjnych po bieżące korzystanie z urządzeń podczas wyjazdu.

NASK oferuje opcję pobrania poradnika w formacie PDF. Do przeczytania jest 48 stron, z których można dowiedzieć się, jak bezpiecznie spędzić wakacje - w szerokim rozumieniu tego słowa, choć mówimy oczywiście o cyberbezpieczeństwie. NASK przypomina, że w sieci łatwo trafić na fałszywe reklamy, oferty i zainfekowane aplikacje, a podczas realizowania płatności przez nieuwagę można paść ofiarami oszustów klikając nieznane linki czy nieświadomie udostępniając dane karty płatniczej.

Równolegle do wydania poradnika w PDF-ie, NASK zaprasza także na przygotowany wraz z CBZC webinar, w czasie którego zainteresowani dowiedzą się, jak bezpiecznie zachowywać się w cyberprzestrzeni w czasie wakacji. Szkolenie odbędzie się 29 czerwca o godz. 12:00, a premierę już zaplanowano w serwisie YouTube. Webinar poprowadzi asp. Krzysztof Wrześniowski z Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, a poruszy m.in. tematykę haseł do urządzeń mobilnych i bezpieczeństwa sieci Wi-Fi, co jest szczególnie ważne podczas wyjazdów.

CBZC regularnie przypomina o bezpieczeństwie

Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości regularnie dzieli się z Polakami dobrymi zwyczajami z zakresu cyberbezpieczeństwa. W dobie nieustających ataków telefonicznych i możliwego spoofingu, szczególnie ważna wydaje się zasada 30 sekund. Mowa o celowym zakończeniu połączenia z podejrzaną osobą, która może się tylko podawać za pracownika banku, w praktyce będąc oszustwem. Oddzwaniając do banku samodzielnie można mieć pewność, że realizowane jest właściwe połączenie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Planując wakacje trzeba pamiętać nie tylko o bezpieczeństwie podczas korzystania z komputera i telefonu, ale i w czasie podróży. Warto więc z wyprzedzeniem przeanalizować warunki na drodze, by później w pośpiechu nie nadrabiać straconego czasu w korkach. Może w tym pomóc interaktywna mapa GDDKiA, gdzie na bieżąco aktualizowana jest informacja o utrudnieniach na trasach w całym kraju.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Programy

Aktualizacje
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)