NetCrunch Tools – darmowy niezbędnik do diagnozowania sieci

NetCrunch Tools – darmowy niezbędnik do diagnozowania sieci

08.11.2016 15:52

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

NetCrunch Tools to program, który powinien mieć przy sobie każdy pracujący z sieciami. W jednym pakiecie znajduje się cały zestaw niezbędnych narzędzi do diagnostyki sieci. Programy zostały wyposażone w intuicyjny interfejs, podkreślający najważniejsze informacje, dzięki czemu korzysta się z nich o wiele przyjemniej, niż z narzędzi konsolowych. NetCrunch Tools jest dostępny za darmo bez ograniczeń, trzeba jedynie się zarejestrować.

W zestawie znajdują się praktyczne narzędzia, z których część na pewno jest Wam znana. Na przykład Ping, wykorzystywany do testowania dostępności hostów i sprawdzania czasu odpowiedzi. W NetCrunch Tools znalazł się także Ping Scanner, korzystający z Pinga program do cyklicznego sprawdzania całych zakresów adresów IP.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Traceroute to kolejne dobrze znane narzędzie, używane przede wszystkim do wyznaczania trasy do hosta i pokazujące opóźnienia generowane przez kolejne węzły. W tej wersji podkreśla czas, jaki jest potrzebny, by pakiet dotarł do kolejnego węzła.

W NetCrunch Tools znajdziemy także narzędzia do pracy z serwerami nazw: DNS Info, używany do pobierania informacji o domenie z najbliższego serwera DNS, a także DNS Audit, do wykrywania błędów w ustawieniach DNS metodą odwrotnego wyszukiwania (wyszukuje domeny dla podanego zakresu adresów IP, a następnie sprawdza, czy wyszukiwanie w drugą stronę da ten sam wynik). Zestaw uzupełnia Who Is, podający informacje o podanej domenie z odpowiedniego serwera WHOIS.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

W zestawie znajdują się również narzędzia do skanowania portów i wykrywania uruchomionych usług. Open TCP port Scanner, czyli skaner otwartych portów TCP, pozwalający sprawdzić, czy wybrane porty są otwarte pod danym adresem. Service Scanner zaś pozwala wykryć i zidentyfikować 65 usług TCP i UDP, działających na podanym serwerze.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Przy pracy z urządzeniami sieciowymi przydać się może także SNMP Scanner, podający podstawowe informacje o węzłach SNMP sieci i MAC Resolver, pozwalający przeskanować zakres adresów IP, odczytać adresy MAC kart sieciowych i podstawowe informacje o nich. Zestaw uzupełnia Wake OnLAN – narzędzie do komunikacji z użyciem protokołu Ethernetowego, pozwalającego wybudzić lub włączyć komputer zdalnie.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Z użyciem tych narzędzi możliwa jest kompleksowa diagnostyka sieci, a przy tym nie trzeba korzystać z konsoli. Wszystkie programy są łatwo dostępne i instalują się w jednym pakiecie, który z resztą jest częścią większego zestawu narzędzi do monitorowania sieci. Szukającym narzędzi do diagnostyki tylko sieci lokalnych polecam MyNet Toolset tego samego producenta.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)