Nowy dokument w mObywatelu. Ucieszą się mieszkańcy Mazur

Nowy dokument w mObywatelu. Ucieszą się mieszkańcy Mazur

mObywatel.
mObywatel.
Źródło zdjęć: © dobreprogramy.pl | Norbert Garbarek
Norbert Garbarek
05.10.2023 12:52

Wkrótce w aplikacji mObywatel pojawi się kolejny dokument. Tym razem skorzystają z niego jednak nie wszyscy, bowiem będzie to lokalna karta dla mieszkańców Giżycka – Giżycka Karta Mieszkańca.

Jeszcze we wrześniu br. minister Janusz Cieszyński ogłosił dodanie do aplikacji mObywatel lokalnych dokumentów, z których skorzystają mieszkańcy Raciborza. Pierwszym miastem, które udostępniło cyfrowe karty dla swoich mieszkańców jest natomiast Zduńska Wola. Teraz do listy miast, które pozwolą swoim mieszkańcom korzystać z cyfrowych dokumentów z poziomu telefonu dołącza Giżycko na Mazurach.

Kolejny lokalny dokument w mObywatelu

W trakcie konferencji prasowej, w której udział wzięli minister Cieszyński i burmistrz Giżycka Wojciech Iwaszkiewicz poinformowano, że "już wkrótce mieszkańcy Giżycka będą mogli korzystać w aplikacji mObywatel z lokalnej karty mieszkańca" – podaje serwis ministerstwa cyfryzacji.

Pilotaż usługi jest dostępny dla wszystkich chętnych gmin. Mieszkańcy Giżycka do tej pory posługiwali się kartą w formie tradycyjnej, ale wszystkich jej beneficjentów będziemy zachęcać do korzystania z cyfrowej odsłony. To wygodne i bezpieczne rozwiązania.

Janusz Cieszyński, ministerstwo zdrowiaJanusz CieszyńskiMinister cyfryzacji

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Burmistrz Giżycka podkreślił z kolei, że mObywatel jest narzędziem, które ma przyczynić się do unowocześnienia miasta. Iwaszkiewicz zwraca uwagę, że obecnie "większość z nas posługuje się do wielu celów jednym urządzeniem". Stąd wprowadzenie cyfrowych dokumentów do apki mObywatel stanowi nie tylko krok w kierunku rozwoju technologicznego, ale – jak podkreśla – wygodny dodatek.

Giżycka Karta Mieszkańca funkcjonuje od 2018 r. i pozwala korzystać mieszkańcom tego miasta ma Mazurach z licznych zniżek i rabatów w lokalnych przedsiębiorstwach. Na ten moment nie wiadomo, jakie miasta jako kolejne zdecydują się na wdrożenie cyfrowych wersji lokalnych dokumentów do aplikacji mObywatel.

Przypominamy, że w jednej z ostatnich aktualizacji tej aplikacji dla każdego Polaka pojawiła się funkcja "Jakość powietrza", która pozwala sprawdzać m.in. stężenie pyłów PM10 i PM2,5 w powietrzu. Cieszyński zapowiada, że apka będzie stale rozwijana.

Norbert Garbarek, dziennikarz dobreprogramy.pl

Programy

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (16)