Opłaty w mObywatelu. Możesz wybrać pięć opcji

Opłaty w mObywatelu. Możesz wybrać pięć opcji

Aplikacja mObywatel w Google Play
Aplikacja mObywatel w Google Play
Źródło zdjęć: © dobreprogramy | Oskar Ziomek
Oskar Ziomek
08.04.2024 14:11, aktualizacja: 09.04.2024 14:49

W aplikacji mObywatel trwa pilotaż obsługi ePłatności. To mechanizm wykorzystujący Blika, dzięki któremu obywatele mogą uiszczać wybrane opłaty bezpośrednio z telefonu. W mObywatelu można w ten sposób zapłacić między innymi za podatek od nieruchomości.

Rząd przypomina, że w aplikacji mObywatel trwają testy obsługi mobilnych płatności. Mechanizm wykorzystuje Blika i oferuje użytkownikom możliwość zapłaty za kilka podstawowych opłat w wybranych gminach, które przystąpiły do pilotażu. Zależnie od lokalizacji, w ten sposób można opłacić:

  • podatek od nieruchomości,
  • zagospodarowanie odpadów komunalnych,
  • podatek leśny od osób fizycznych,
  • podatek rolny od osób fizycznych
  • łączne zobowiązanie finansowe.

Urzędy, które przystąpiły do pilotażu i obsługują opisane płatności można znaleźć w wyszukiwarce na stronie projektu, a docelowo także w aplikacji mObywatel. Jak podają administratorzy, w ten sposób dokonano już ponad 50 tys. płatności, a warto pamiętać, że liczba miejscowości, gdzie można w ten sposób uiścić wybrane opłaty może stale rosnąć, zwiększając dostępność dla kolejnych osób.

Opłaty można uiścić także za pośrednictwem internetowej wersji serwisu mObywatel. To mniej popularna od samej aplikacji usługa, która oferuje analogiczne możliwości. By z niej skorzystać, konieczne jest wpierw zalogowanie się z potwierdzeniem tożsamości. Można to zrobić m.in. z wykorzystaniem Profilu Zaufanego czy mobilnej wersji aplikacji mObywatel z mDowodem.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Internetowe wydanie serwisu mObywatel powinno być dobrze znane zwłaszcza tym użytkowników, którzy kilka miesięcy temu chcieli jako pierwsi zastrzec PESEL. To właśnie tutaj ta usługa została udostępniona w pierwszej kolejności. Do mobilnej aplikacji mObywatel trafiła w późniejszym czasie.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (35)