Orange zablokował fałszywe strony. Problem ominął 1,7 mln osób

Orange zablokował fałszywe strony. Problem ominął 1,7 mln osób

Orange
Orange
Źródło zdjęć: © GETTY | NurPhoto
Oskar Ziomek
19.09.2023 14:03

W okresie letnich wakacji, CERT Orange Polska podjął skuteczne działania przeciwdziałające cyberprzestępczości, blokując ponad 24 tysiące domen, które były wykorzystywane do przeprowadzania różnego rodzaju oszustw, w tym wyłudzeń danych osobowych lub pieniędzy.

Wśród najczęściej spotykanych zagrożeń znalazły się takie jak oszustwo "na kupującego", fałszywe propozycje inwestycyjne oraz nieautentyczne sklepy internetowe. Zgodnie z danymi, na strony tworzone przez cyberprzestępców, które zostały zablokowane przez system CyberTarcza, próbowało wejść ponad 1,7 miliona użytkowników sieci Orange.

Z zablokowanych przez CERT Orange Polska domen, aż 17 proc. dotyczyło stron nakłaniających do inwestycji. Internauci próbowali wejść głównie na strony prowadzące do nieistniejących giełd czy fałszywych inwestycji w kryptowaluty. To zjawisko, które obserwuje się już od kilku lat, utrzymuje się na szczycie listy zagrożeń.

Prawie połowa zablokowanych domen była wykorzystywana do przeprowadzania oszustwa "na kupującego". W tym przypadku, oszuści tworzą specjalne domeny, często dedykowane pojedynczym osobom, które są celem ataku. Natomiast w przypadku fałszywych ofert inwestycyjnych, oszuści kierują swoje działania do szerszej grupy użytkowników, najczęściej za pomocą reklam.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Mimo, że udział procentowy oszustw na fałszywe inwestycje był mniejszy, to jednak docierały one do większej liczby potencjalnych ofiar. Wzrost liczby "oszustw na kupującego" może być spowodowany dużym rozdrobnieniem domen używanych przez cyberprzestępców. Czas życia takich domen jest bardzo krótki, często wynosi zaledwie 20 minut, a nowe domeny dodawane są przez kilkanaście godzin na dobę.

"CyberTarcza działająca w naszej sieci doskonale wykorzystuje możliwości sztucznej inteligencji. Coraz precyzyjniej określamy zagrożenia, dlatego chronimy internautów coraz skuteczniej. Jednak nadal ogromnym wyzwaniem jest odpowiednia edukacja użytkowników internetu i zwrócenie ich uwagi jak istotne jest dziś budowanie odporności na cyberzagrożenia" – wyjaśnia Robert Grabowski, szef CERT Orange Polska.

Innym popularnym zagrożeniem są fałszywe sklepy internetowe, które mają domenę .shop. Na pierwszy rzut oka wyglądają jak zwykłe sklepy internetowe, jednak brakuje na nich podstawowych informacji, takich jak dane kontaktowe czy rozliczeniowe.

"Zauważamy niebezpieczny trend z fałszywymi domenami, które podszywają się pod sklepy internetowe. Podczas wakacji zarejestrowaliśmy ich przeszło 2 tysiące. Większość z nich to sklepy stawiane masowo na np. otwartych platformach sprzedażowych, którym nie powinniśmy ufać, a jednak w nie klikamy" – mówi Robert Grabowski.

Eksperci CERT Orange Polska są gotowi udzielić pomocy pod adresem cert.opl@orange.com lub po wysłaniu zgłoszenia SMS-em na nr 508 700 900. To tylko chwila, a może przyspieszyć blokadę potwierdzonych stron phishingowych i pomóc ochronić także innych użytkowników internetu.

Programy

Aktualizacje
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)