Orange wyłącza sieć 3G. Sprawdź telefon i kartę SIM

Masz starą kartę SIM? Sprawdź, czy nie musisz jej zmienić
Masz starą kartę SIM? Sprawdź, czy nie musisz jej zmienić
Źródło zdjęć: © Licencjodawca
Oskar Ziomek

07.09.2023 15:33

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Orange rozpoczyna proces wygaszania sieci 3G. Pierwszy etap zaplanowany jest na 26 września i obejmie powiaty: pilski, złotowski, wałecki, wieruszowski, wieluński i pajęczański. Ta zmiana przyniesie poprawę zasięgu i jakości rozmów, bo dotychczas wykorzystywana częstotliwość zostanie przeznaczona dla nowocześniejszej technologii LTE.

Nowocześniejsza generacja sieci to większy komfort korzystania z usług mobilnych. Zapotrzebowanie na nią jest coraz większe - obecnie ponad 96 proc. transmisji danych w sieci Orange odbywa się za pośrednictwem sieci LTE. W ciągu ostatnich kilku lat udział sieci 3G w całym ruchu sieciowym operatora spadł z 26 proc. do zaledwie około 2,5 proc. To jest powód, dla którego nadszedł czas na zmiany.

Jak można się przygotować na te zmiany?

Dla większości klientów wyłączenie sieci 3G nie będzie wymagało podjęcia żadnych działań. Niemniej jednak, warto upewnić się, czy posiada się kartę SIM i telefon, które są w stanie obsługiwać rozmowy w technologii VoLTE. Można to zrobić, wysyłając bezpłatnego SMS-a o treści KARTA na numer 80233. Usługa ta jest dostępna dla klientów indywidualnych oraz małych i średnich firm, które korzystają z ofert abonamentowych i prepaid. Dotyczy to również użytkowników nju mobile.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Dla użytkowników Orange Flex, możliwe jest sprawdzenie swojej karty SIM za pomocą aplikacji. Jeśli okaże się, że karta wymaga wymiany, wystarczy złożyć odpowiednie zlecenie w aplikacji (opcja dostępna w zakładce "Karty SIM"). Klienci korporacyjni również mają możliwość sprawdzenia swoich kart SIM za pomocą SMS-a. Jeśli okaże się, że wymiana jest konieczna, pierwszym punktem kontaktu będzie opiekun klienta biznesowego.

Planowane wyłączenia sieci 3G
Planowane wyłączenia sieci 3G© Orange

Wymiana starej karty SIM na nową, obsługującą 4G i 5G, jest bezpłatna dla wszystkich klientów. Dodatkowo, na stronie www.orange.pl/zobacz/wylaczamy-3g każdy może sprawdzić, czy jego telefon obsługuje VoLTE (czyli połączenia głosowe w technologii LTE) w sieci Orange. Nowocześniejsze smartfony, które są dostosowane do planowanych zmian i są już gotowe na sieć 5G, można nabyć w salonach Orange na terenie całej Polski. Konsultanci są gotowi pomóc w doborze odpowiedniego sprzętu.

Klienci, którzy zdecydują się na korzystanie ze starych kart SIM lub telefonów, które nie obsługują 4G, będą mogli korzystać z usług w technologii 2G.

Od drugiej połowy października do końca listopada, sieć 3G będzie wyłączana w kolejnych powiatach: czarnkowsko-trzcianeckim, chodzieskim, obornickim, wągrowieckim, sieradzkim, zduńskowolskim, poddębickim i łaskim. W kolejnym etapie, który zaplanowany jest na drugi kwartał 2024 roku, z siecią 3G pożegnają się mieszkańcy okolic Koszalina i Słupska. Pełne wygaszanie sieci 3G na terenie całej Polski, które planuje Orange, potrwa do końca 2025 roku.

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)