Orange wyłącza sieć 3G. Sprawdź kartę SIM

Orange wyłącza sieć 3G. Sprawdź kartę SIM

Mapa zasięgu 3G w Orange
Mapa zasięgu 3G w Orange
Źródło zdjęć: © Orange
Oskar Ziomek
19.04.2024 13:51

Orange informuje o kolejnych etapach wyłączania nadajników 3G na potrzeby zwiększania zasięgu LTE. Dla większości klientów oznacza to wyższą jakość połączeń i szybkość internetu, ale w niektórych przypadkach konieczna będzie zmiana telefonu. Na początek warto zacząć od sprawdzenia karty SIM.

Orange przypomina klientom o trwającym procesie wyłączania nadajników 3G, które są zastępowane nowszymi w paśmie LTE. Ta zmiana ma jedynie pozytywny wpływ na wszystkie "współczesne" telefony, ale warto sprawdzić, czy dana karta SIM obsługuje 4G LTE i połączenia VoLTE. Jeśli klient dawno nie zmieniał karty SIM i korzysta z tej samej od wielu lat, nie jest to takie oczywiste. Orange podaje, że wystarczy wysłać SMS o treści KARTA pod numer 80233, by uzyskać informację.

Niezależnie od możliwości karty SIM, warto pamiętać o samym telefonie. Obsługa LTE w praktyce nie będzie problemem dla żadnego współczesnego smartfonu, ale nie należy zapominać o dużo starszych ficzerfonach czy nowszych telefonach dla seniorów, w których obsługa LTE nie musi być standardem.

Jeśli urządzenia są wykorzystywane także do (choćby sporadycznego) łączenia się z internetem, po wyłączeniu 3G będzie to wyjątkowo uciążliwe. Rozmowy telefoniczne co prawda powinny być bez problemu realizowane dalej dzięki sieci 2G, ale transmisja danych przez technologię EDGE (do 0,3 Mb/s) będzie w praktyce "trwała wieczność". W takich sytuacjach warto rozważyć zmianę telefonu na nowszy. Wybierając dowolny współczesny smartfon można liczyć przynajmniej na obsługę LTE lub nawet 5G.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Orange wyłącza nadajniki 3G - harmonogram

Orange przypomina, że wyłączanie nadajników to wielomiesięczny proces, który trwa od 2023 roku i potrwa jeszcze do 2025 roku. Już teraz wiadomo jednak, w których rejonach Polski należy spodziewać się wyłączenia nadajników 3G jeszcze w 2024 roku i zastąpienia ich nowszymi stacjami LTE. Przedstawia to kolorowa mapa:

Obszary, w których w 2024 roku zostaną wyłączone stacje 3G w Orange
Obszary, w których w 2024 roku zostaną wyłączone stacje 3G w Orange© Orange

Zaznaczone fragmenty to oczywiście w pewnym stopniu przybliżone dane. Zasięg komórkowy zależy jest od warunków w konkretnej lokalizacji, w tym choćby ukształtowania terenu i jest realizowany przez wiele nadajników w bliskiej okolicy. Klienci mieszkający "na granicy" zaznaczonych obszarów mogą więc również odczuć skutki wyłączenia 3G, choć teoretycznie dany obszar ich nie dotyczy (i na odwrót).

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (25)