Ostatnie dni na rozliczenie PIT. Pomoże aplikacja mObywatel i Profil Zaufany

Ostatnie dni na rozliczenie PIT. Pomoże aplikacja mObywatel i Profil Zaufany

Rozliczenie PIT
Rozliczenie PIT
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
27.04.2021 09:46

To już ostatnie dni, kiedy możemy złożyć PIT za rok 2020. Ci, którzy do tej pory nie rozliczyli zeznania podatkowego, mają czas do 30 kwietnia 2021 roku. Na szczęście w tym roku rozliczenie będzie łatwiejsze, dzięki usługom cyfrowym.

Możliwość rozliczenia zeznania podatkowego online zyskuje na coraz większej popularności. Na początku kwietnia Ministerstwo Finansów pochwaliło się, że z usługi Twój e-PIT skorzystało ponad 4 mln podatników

Biorąc pod uwagę trwającą pandemię, ta liczba wcale nie dziwi. Jeżeli jeszcze nie złożyliście zeznania PIT, to macie czas na to do końca bieżącego miesiąca. W związku z tym należy pamiętać, że usługa Twój e-PIT dostępna jest w tym roku jedynie poprzez nowo uruchomią platformę e-Urząd Skarbowy, która wystartowała 1 lutego br.

Usługa Twój e-PIT pozwala na wypełnienie oraz złożenie zeznania rocznego PIT-37 i PIT-38. Dla osób prowadzących działalność gospodarczą dostępne są również formularze PIT-28 i PIT-36, ale termin ich składania minął 1 marca br. 

Co ważne, Krajowa Administracja Skarbowa automatycznie akceptuje zeznania PIT-37 i PIT-38, które są przygotowane w usłudze Twój e-PIT. To oznacza, że nawet jeśli nic nie zrobicie, to wasze zeznanie podatkowe zostanie przesłane w terminie. Jeśli jednak chcecie nanieść na nie modyfikacje, np. sprawdzić, czy uwzględniono wszystkie należne wam ulgi, musicie to zrobić przed 30 kwietnia. 

Jak sprawdzić swój e-PIT?

Twój e-PIT dostępny jest na stronie e-Urzędu Skarbowego pod adresem www.podatki.gov.pl. Będąc na tej stronie, należy wybrać zakładkę "podatek PIT", a następnie "Twój e-PIT". Kolejnym krokiem będzie zalogowanie się do e-Urzędu Skarbowego, korzystając z jednej z poniższych metod: 

  • przez Profil Zaufany, e-dowód lub bankowość elektroniczną (czyli login.gov.pl);
  • danymi podatkowymi (PESEL lub NIP i kwota przychodów);
  • za pomocą aplikacji mObywatel.

- Aby móc załatwiać sprawy urzędowe w internecie potrzebujemy trzech elementów. Po pierwsze: musimy móc się zidentyfikować. Po drugie: musimy się uwierzytelnić, a więc potwierdzić, że my to rzeczywiście my. I wreszcie: musimy się podpisać – wyjaśnił minister Marek Zagórski, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.  

- Profil Zaufany umożliwia realizację tego całego procesu w kilka minut - dodaje Zagórski, więc jeśli jeszcze nie macie go założonego, to warto rozważyć tę opcję. Tutaj wyjaśniamy, jak założyć Profil Zaufany

Twój e-PIT i aplikacja mObywatel

Możliwość potwierdzenia swoich danych w e-Urzędzie Skarbowym za pomocą aplikacji mObywatel to nowość. Co ważne, w aplikacji nie znajdziemy swojego e-PITa, ale możemy wykorzystać ją, by szybko zalogować się do e-Urzędu Skarbowego. W tym celu:

  • wchodzimy na stronę https://urzadskarbowy.gov.pl i wybieramy logowanie z wykorzystaniem aplikacji mObywatel;
  • następnie uruchamiamy aplikację mObywatel i wybieramy dokument mTożsamość;
  • w dolnym menu wybieramy "Przekaż", a następnie "Przekaż dane instytucji lub firmie";
  • na stronie e-Urzędu Skarbowego wybieramy logowanie z wykorzystaniem mObywatela;
  • skanujemy wyświetlony kod QR i potwierdzamy zakres przekazanych danych.

- Stale pracujemy nie tylko nad rozwojem kolejnych usług w mObywatelu, ale i nad kolejnymi możliwościami wykorzystania naszej aplikacji. Możliwość zalogowania się dzięki niej do e-Urzędu Skarbowego to ważny i bardzo użyteczny krok, który – mamy nadzieję – przełoży się na dalszy wzrost jej popularności - wyjaśnił minister Marek Zagórski.

Aplikację mObywatel pobierzecie na urządzenia z systemem Android lub iOS z naszego katalogu oprogramowania

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:dobreprogramy
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (13)