Oszuści nie dają mu spokoju. Chcieli go złapać na wygrany TV

Zdjęcie z fałszywej strony mające potwierdzać możliwość wygranej TV
Zdjęcie z fałszywej strony mające potwierdzać możliwość wygranej TV
Źródło zdjęć: © dobreprogramy.pl
Konrad Siwik

14.11.2022 16:24

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jeden z naszych czytelników cieszy się niechlubnym powodzeniem wśród oszustów. Po nieudanej próbie z iPhone’em, tym razem próbowali złapać go na nowy telewizor Samsunga. Pan Krzysztof podzielił się próbą oszustwa w naszym panelu zgłoszeniowym.

Cyberprzestępcy co rusz wykorzystują phishing, aby nakłonić swoje potencjalne ofiary do podania poufnych danych. Nasz czytelnik Krzysztof spotkał się niedawno z próbą wyłudzenia, w której oszuści, podszywając się pod Media Expert, wysłali do niego wiadomość z informacją o możliwości wygrania iPhone’a 13. Ten jednak nie dał się nabrać.

Fałszywa grafika promocyjna
Fałszywa grafika promocyjna© dobreprogramy.pl

Oszuści jednak nie odpuszczają i tym razem wysłali do niego wiadomość z informacją o możliwości wygrania nowego telewizora marki Samsung. Adres, z którego nadeszła wiadomość oraz brak polskich znaków od razu wzbudziły podejrzenia naszego czytelnika, który uznał, że jest to kolejna próba wyłudzenia danych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Konkurs, w którym można stracić pieniądze

Łącze osadzone w obrazku promocyjnym załączonym w e-mailu prowadzi do fałszywego formularza, w którym oszuści zachęcają do odpowiedzi na kilka prostych pytań w limitowanym czasie. "Zostałeś wybrany do udziału w naszym Programie Lojalnościowym ZA DARMO! Otrzymanie tej fantastycznej nagrody zajmie Ci tylko minutę" – przekonuje treść fałszywej strony.

W zamian potencjalna ofiara miałaby otrzymać możliwość wygrania wspomnianego telewizora. Pod ankietą znajdują się również spreparowane komentarze, które mają potwierdzać autentyczność konkursu. Do kilku z nich załączone są również zdjęcia telewizorów.

Fałszywa witryna z konkursem
Fałszywa witryna z konkursem© dobreprogramy.pl

W rzeczywistości – jak zauważył Krzysztof – jest to próba wyłudzenia poufnych danych, takich jak hasła czy numer karty płatniczej, które mogą posłużyć oszustom do przejęcia dostępu do bankowości potencjalnej ofiary. Jak zwykle w takich przypadkach radzimy nie wchodzić na podejrzane strony, ponieważ zamiast otrzymania nagrody, możemy jedynie przekazać nieautoryzowanym podmiotom nasze dane lub – co gorsza – stracić pieniądze.

Konrad Siwik, dziennikarz dobreprogramy.pl

Jesteś świadkiem próby oszustwa?Poinformuj nas o tym zdarzeniu!

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (23)