Samochód z Androidem? Audi opowie o takich za tydzień

31.12.2013 14:08

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Były już pralki i piekarniki z Androidem, była cała seria aparatów fotograficznych, ale pozostało wiele kategorii urządzeń, których wszędobylski robocik jeszcze nie opanował. Jedną z nich jest motoryzacja. Ten stan rzeczy jednak nie utrzyma się długo. Już za tydzień, podczas pierwszych z serii wielkich targów elektronicznych 2014 roku — Consumer Electronic Show — Google, NVIDIA i Audi ujawnią szczegóły projektu, nad którym zamierzają wspólnie pracować.

Podczas targów CES zaprezentowane zostanie centrum multimedialne dla samochodów Audi, bazujące na Androidzie. W założeniu kierowca oraz pasażerowie mają mieć dostęp do nawigacji, materiałów multimedialnych i mnogości aplikacji w podobny sposób, jak obecnie na smartfonach i tabletach. Ponadto wymienione firmy zamierzają umocnić pozycję systemu operacyjnego Google'a w przemyśle motoryzacyjnym. Zielony robocik już zaczął ekspansję — pojazdy z tym systemem powoli pojawiają się na azjatyckich rynkach, o czym wspomniał cytowany przez WSJ Rajeev Kumar z Freescale Semiconductor.

Obraz

Skomputeryzowane auta produkowane przez Audi, które będzie można zobaczyć podczas targów w Las Vegas, nie tylko aplikacje z Google Play będą miały do zaoferowania. W planie jest także prezentacja półautonomicznego auta, które będzie w stanie w określonych sytuacjach na chwilę przejąć kierownicę. Ten system będzie montowany w modelach dostępnych w salonach za 4-5 lat. Jak tak dalej pójdzie, poza mocą silnika, spalaniem, wyposażeniem i dostępną przestrzenią przy kupnie samochodu klienci będą mogli brać pod uwagę także swój ulubiony system operacyjny. Kto wie, może także kompatybilność z systemami parkingowymi w obiektach w okolicy.

Projekt Audi to bezpośrednia odpowiedź na wsparcie ze strony Apple'a, jakie otrzymali producenci aut ze znaczkami BMW, Mercedes-Benz czy Honda. Dzięki wirtualnej asystentce, znanej jako Siri, możliwe jest wykonanie wielu czynności bez odrywania oczu od drogi i bez zdejmowania rąk z kierownicy, co jest Świętym Gralem technologii samochodowych. Jednak o ile sercem systemu, znanego jako iOS in the Car, jest iPhone, Audi i Google chcą uruchamiać Androida i Aplikacje bezpośrednio na platformie zamontowanej w pojeździe. Ford z kolei w 2007 wprowadził aktywowany głosem system Sync, przy którego rozwijaniu współpracował z Microsoftem. Jego następca, MyFord, nie odniósł jednak wielkiego sukcesu, gdyż okazał się nieczytelny dla klientów.

Wejście Androida na deski rozdzielcze jest również ogromną szansą na poszerzenie zasięgu usług internetowych i oprogramowania działającego w Sieci. W końcu samochód to również urządzenie mobilne.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (34)