SMS, który może trafić do każdego. To nie przypadek

SMS, który może trafić do każdego. To nie przypadek

Fałszywa wiadomość o paczce może trafić do każdego
Fałszywa wiadomość o paczce może trafić do każdego
Źródło zdjęć: © Pixabay, dobreprogramy
Oskar Ziomek
05.11.2023 16:35

SMS o paczce, wstrzymaniu dostawy przez błędny adres lub z uwagi na opłaty celne może trafić do każdego Polaka. Nie chodzi jednak o faktyczne problemy, o których mogą informować kurierzy, ale o próby SMS-owych wyłudzeń, które nasilają się zwłaszcza w okresie przedświątecznym.

SMS o przesyłce pocztowej lub kurierskiej związany z różnego rodzaju "problemami" to znany widok w telefonach. Rozpoczynający się okres przedświątecznych zakupów to jednak gratka dla internetowych oszustów, którzy nasilają swoje działania właśnie w tym okresie. Jak co roku wykorzystują rozkojarzenie potencjalnych ofiar, coraz częściej atakując je fałszywymi reklamami oraz spreparowanymi SMS-ami. W najbliższych tygodniach trzeba więc być gotowym na częstsze przypadki fałszywych SMS-ów.

Każdy SMS, w którym ktoś sugeruje, że paczka wymaga jakiegokolwiek działania ze strony adresata, co do zasady powinien zostać uznany za podejrzany. Oszuści wykorzystują najczęściej wizerunek Poczty Polskiej lub znanych firm kurierskich, by wzbudzić zaufanie u odbiorcy i nakłonić go do kliknięcia załączonego w SMS-ie linku. Łącze z SMS-a prowadzi do strony, gdzie wyłudzane są przynajmniej dane osobowe, jak nie login i hasło do bankowości elektronicznej, bądź dane karty płatniczej.

Fałszywy SMS o dostawie
Fałszywy SMS o dostawie

Jeśli atakujący wejdą w ich posiadanie, mają otwartą drogę do kradzieży pieniędzy z konta poszkodowanego. Jeśli do tego etapu ofiara nie zorientowała się bowiem, że jest oszukiwana, oprócz loginu i hasła zapewne bez większego zastanowienia przepisze też do formularza kod z SMS-a z banku, nie zwracając uwagi na szczegóły wymienione w treści. Oszuści posługują się przeróżnymi pretekstami, najczęściej podpierając się rzekomą koniecznością "potwierdzenia danych" czy "uwierzytelnienia tożsamości".

Apelujemy więc, by zwłaszcza w okresie przedświątecznym najzwyczajniej w świecie uważać na otrzymywane wiadomości SMS oraz e-maile. Treści od nieznanych nadawców, podejrzanych numerów czy po prostu budzące podejrzenia najlepiej jest od razu ignorować. W przypadku podejrzeń, że dany SMS może być fałszywy, warto pamiętać o możliwości zgłoszenia go do dalszej analizy zespołowi CERT Polska.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Jesteś świadkiem próby oszustwa?Poinformuj nas o tym zdarzeniu!

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)