Komunikat do widzów TVP. Elżbieta Jaworowicz mówi o oszustwie

Komunikat do widzów TVP. Elżbieta Jaworowicz mówi o oszustwie

Elżbieta Jaworowicz zaapelowała do widzów TVP
Elżbieta Jaworowicz zaapelowała do widzów TVP
Źródło zdjęć: © Getty Images | Jaap Arriens
Oskar Ziomek
05.11.2023 12:06

Elżbieta Jaworowicz znana z programu "Sprawa dla reportera" emitowanego w TVP, zaapelowała do widzów w związku z oszustwem, na jakie trafiła w internecie. Jak zadeklarowała, ktoś wykorzystał jej wizerunek i sztuczną inteligencję, aby spreparować prośbę o wpłatę pieniędzy.

Jak opisuje serwis wiertualnemedia.pl, w świeżym odcinku "Sprawy dla reportera", dziennikarka znana z anteny TVP zaapelowała do widzów, by nie ufali ofercie w sieci, w której wykorzystano jej wizerunek. Oszuści spreparowali nagranie z wykorzystaniem AI i głosem Elżbiety Jaworowicz zachęcają do inwestycji w nieznany projekt biznesowy. To oczywiście próba wyłudzenia środków. Jak ustalono, AI najpewniej "nauczyła się" głosu Jaworowicz na podstawie autentycznych odcinków "Sprawy dla reportera".

Taka forma to nic innego jak deepfake, który w ostatnich miesiącach staje się szczególnie niebezpieczny z uwagi na rosnące możliwości oprogramowania. Chociaż od dłuższego czasu trudno uznawać internet, a zwłaszcza media społecznościowe jako bezwzględne źródło wiedzy, ale materiały powstające z wykorzystaniem najnowszych algorytmów mogą być mylące, a dla osoby, która nie spodziewa się, że może zostać w ten sposób oszukana - na pierwszy rzut oka po prostu wyglądają autentycznie.

Fałszywe reklamy zmyślonych inwestycji to z kolei problem, który ma wiele aspektów. W ostatnim czasie zauważamy rosnącą liczbę przypadków tego rodzaju, o których na bieżąco ostrzega Policja. We wrześniu, na przykład, mężczyzna stracił prawie pół miliona złotych po tym jak uwierzył, że może zainwestować w kryptowaluty. O zagrożeniu na bieżąco informują także bankowcy. Przykładem może być wciąż aktualny komunikat VeloBanku, który przypominany jest klientom podczas logowania do bankowości.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Programy

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (34)