SMS o nowym numerze. Może trafić do każdego Polaka

SMS o nowym numerze. Może trafić do każdego Polaka02.02.2023 17:59
Fałszywa wiadomość SMS "do taty"
Fałszywa wiadomość SMS "do taty"
Źródło zdjęć: © Pixabay, dobreprogramy

Wiadomość SMS o rzekomej zmianie numeru przez bliskiego członka rodziny może trafić do każdego. Niedawno opisywaliśmy wiadomości SMS zaczynające się od prostego zwrotu "cześć mamo", ale teraz wiemy, że oszuści stosują także inne warianty tego samego scenariusza ataku.

Wiadomość SMS zaczynającą się od słów "cześć tato" i jak zakładamy - szeregu innych zwrotów kierowanych do innych członków z rodziny, może dostać w zasadzie każdy. Atakujący korzystają zapewne z bazy numerów, która mogła trafić do sieci w wyniku jakiegoś ataku. W wiadomości SMS sugerują, by skontaktować się z nadawcą przez WhatsAppa, aby nawiązać kontakt. To pierwszy krok do finansowego oszustwa.

Atakujący zakłada, że trafi na osobę, której bliski członek rodziny może być w podróży lub delegacji. Wysyłając SMS o nowym numerze podszywa się pod taką osobę, a później przez WhatsAppa opowiada zmyśloną historię o zgubionym telefonie i konieczności kupienia startera z nowym numerem. Co najważniejsze - prosi o przelew pieniędzy, żeby pomóc w zaistniałej sytuacji. Niedawno opisywaliśmy przypadek, w którym po otrzymaniu SMS-a zaczynającego się od słów "cześć mamo" 65-latka straciła w ten sposób ponad 2 tysiące złotych.

Fałszywy SMS
Źródło zdjęć: © dobreprogramy
Fałszywy SMS

Opisywana przez nas wiadomość SMS została nam wysłana przez czytelnika Roberta. W tym przypadku nadawca posługiwał się numerem +48727698529, ale oczywiście nie jest to regułą. Podejrzaną wiadomość SMS warto zgłosić do analizy zespołowi CERT Polska, a nadawcę dodać w telefonie do czarnej listy, ale nie zablokuje to podobnych prób kontaktu w przyszłości z innych numerów. Najważniejszy jest więc zdrowy rozsądek i analiza sytuacji oraz co do zasady założenie, że wszystkie nietypowe prośby tego rodzaju mogą być próbą oszustwa.

Czy warto kupić notebook Predator Helios 300 z trójwymiarowym ekranem Spatial Labs?

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Jesteś świadkiem próby oszustwa?Poinformuj nas o tym zdarzeniu!

Programy

Aktualizacje
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (23)