SMS o połączeniu z numeru 733900414. Nie reaguj i usuń

SMS o połączeniu z numeru 733900414. Nie reaguj i usuń

Uwaga na fałszywe SMS-y
Uwaga na fałszywe SMS-y
Źródło zdjęć: © dobreprogramy | Oskar Ziomek
Oskar Ziomek
29.12.2021 12:59

Wraca oszustwo SMS-owe, w którym ktoś deklaruje, że odbiorca ma czekającą wiadomość głosową po nieodebraniu połączenia. Nasz czytelnik dostał taki SMS tuż po świętach z numeru +48733900414. Lepiej nie klikać linku, który znalazł się w jego treści.

Okres świąteczny nie zakończył fali ataków SMS-owych na Polaków. Po masowo rozsyłanych wiadomościach o paczkach (o których zgłoszenia do dzisiaj trafiają do naszej redakcji), jeden z naszych czytelników zwrócił uwagę na otrzymany SMS o rzekomo nieodebranym połączeniu i czekającej do odsłuchania wiadomości głosowej.

To nie jest nowe oszustwo, bo podobne ataki odnotowywaliśmy już kilka tygodni temu, ale to pierwsze tego typu zgłoszenie od dobrych kilku dni zdominowanych przez wiadomości dotyczące rzekomych zamówień. Warto więc być czujnym i pamiętać, że w praktyce jest to analogiczny atak, jedynie treść SMS-a może sugerować nowe zjawisko.

Fałszywy SMS o nieodebranym połączeniu
Fałszywy SMS o nieodebranym połączeniu© dobreprogramy | Czytelnik dobrychprogramów

Nasz czytelnik, Pan Marcin, otrzymał opisywaną wiadomość 27 grudnia, co ciekawe z numeru +48733900414, który według danych serwisu nieznany-numer.pl, był wcześniej wykorzystywany także do rozsyłania SMS-ów o nieodebranych paczkach. W chwili pisania niniejszego tekstu, opisywany numer był wyszukiwany ponad 130 razy, w tym ostatnio kilka minut temu. Widać więc, że cały czas jest w użyciu.

Link załączony w wiadomości prowadzi do spreparowanej strony. Po adresie, który nawet nie stara się udawać wiarygodnego, można sądzić, że atakujący próbują w ten sposób zainstalować w smartfonie ofiary trojana bankowego Joker.

Joker to popularne szkodliwe oprogramowanie na Androida, które potrafi m.in. odczytywać zawartość ekranu i przejmować SMS-y. W efekcie ofierze mogą zostać skradzione pieniądze z konta, jeśli korzysta z mobilnych aplikacji bankowych.

Strona, do której prowadzi link, jest niebezpieczna
Strona, do której prowadzi link, jest niebezpieczna© dobreprogramy | Oskar Ziomek

Jeśli więc widzisz podobną wiadomość SMS, najlepiej będzie ją zignorować i usunąć z telefonu, by w przyszłości odruchowo nie kliknąć załączonego linku. Numer nadawcy można też dodać do czarnej listy, by w ten sposób uniknąć kolejnych wiadomości od tego samego nadawcy. Na wykorzystanie innych numerów do podobnych ataków trzeba po prostu uważać i pamiętać, że oszuści często zmieniają nieco treść wiadomości, by zmanipulować odbiorcę.

Jesteś świadkiem próby oszustwa?Poinformuj nas o tym zdarzeniu!

Programy

Aktualizacje
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (26)