SMS z numeru 534882094. Nie reaguj i lepiej usuń

SMS z numeru 534882094. Nie reaguj i lepiej usuń

Wiadomości SMS
Wiadomości SMS
Źródło zdjęć: © dobreprogramy | Oskar Ziomek
Oskar Ziomek
13.02.2022 11:05

Jeśli dostałeś SMS z numeru 534882094, lepiej nie klikaj załączonego linku, a samą wiadomość usuń z telefonu, by nie wracać do niej w przyszłości. To fałszywy SMS, który dotyczy paczki, ale nie ma związku z żadnym autentycznym zamówieniem.

Od kilku dni do Polaków trafiają kolejne fałszywe SMS-y dotyczące paczek, tym razem jednak w nieco innej formie. Do naszej redakcji trafiło zgłoszenie od jednego z czytelników, który zwrócił uwagę na krótkiego SMS-a o treści "Masz paczkę" z załączonym stosunkowo długim linkiem jak na tego typu kampanie. Wiadomość została wysłana z numeru +48534882094.

Lakoniczna treść sugeruje, że pod załączonym linkiem można sprawdzić szczegóły rzekomego zamówienia lub śledzić postępy dostawy. W praktyce zazwyczaj można w ten sposób trafić na spreparowaną stronę sugerującą konieczność pobrania zainfekowanej aplikacji lub podania danych klienta, by uzyskać dodatkowe informacje. Zależnie od wersji kampanii, może się tu także pojawić sugestia rzekomej konieczności dopłaty do zamówienia, a to prowadzi do utraty pieniędzy z konta.

Fałszywy SMS o paczce
Fałszywy SMS o paczce© dobreprogramy | Czytelnik dobrychprogramów

Jak wynika z informacji w serwisie nieznany-numer.pl, numer 534882094 jest często wyszukiwany w ostatnim czasie. Komentarze użytkowników są przy okazji potwierdzeniem, że przynajmniej od 10 lutego z tego numeru rozsyłane są fałszywe SMS-y o paczkach - najprawdopodobniej dokładnie takiej (lub zbliżonej) treści, jak na powyższym zrzucie ekranu.

W tym konkretnym przypadku nie mamy pewności, jakie dokładnie mogą być skutki kliknięcia łącza z treści SMS-a, bo w chwili pisania niniejszego tekstu link nie jest już aktywny. Podobne wiadomości SMS są jednak zapewne dalej wysyłane, a łącza tylko nieznacznie zmieniane. Wiadomości mogą być też wysyłane z kilku numerów, nie tylko opisywanego tu +48534882094.

Jak zawsze w takich przypadkach radzimy ze spokojem podejść do otrzymanej wiadomości, racjonalnie ocenić jej wiarygodność, a dopiero potem działać. Warto pamiętać, że wszystkie podejrzane SMS-y można zgłaszać na specjalny numer CERT Polska do analizy bezpieczeństwa. Jeśli mamy pewność, że SMS jest fałszywy, lepiej go po prostu zignorować i usunąć z telefonu, by w przyszłości nie wpaść na niego ponownie w historii wiadomości.

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (93)