SMS o profilu zaufanym. Sprawdź ważność i przedłuż online

SMS o profilu zaufanym. Sprawdź ważność i przedłuż online

Profil Zaufany
Profil Zaufany
Źródło zdjęć: © dobreprogramy
Oskar Ziomek
21.10.2023 10:00

Profile zaufane, których ważność została automatycznie przedłużona z uwagi na trwającą pandemię, stracą ważność wraz z końcem miesiąca. Użytkownicy dostają SMS-y, w których są zachęcani do działania po zalogowaniu na konto. To nie jest oszustwo, choć niektórym może się tak wydawać.

Niektóre profile zaufane Polaków mogą być ważne tylko do 31 października, co jest efektem automatycznego przedłużenia ich ważności w czasie trwającej pandemii. Jeśli właściciel nie podejmie żadnej akcji, straci możliwość korzystania z profilu zaufanego, co utrudni logowanie do aplikacji mObywatel, PUE ZUS czy innych serwisów rządowych wymagających potwierdzenia swojej tożsamości.

SMS-y, które trafiają do osób z kończącym się terminem ważności profilu zaufanego nie są fałszywe. Faktycznie konieczne jest zalogowanie się na stronę rządową i tam przedłużenie ważności profilu zaufanego. Użytkownik zostanie poproszony o aktualizację danych kontaktowych i po kilku kliknięciach pozna nową datę, do której ważny jest jego profil zaufany. Przedłużenie ważności konieczne jest raz na trzy lata.

SMS o końcu ważności profilu zaufanego - to nie jest oszustwo
SMS o końcu ważności profilu zaufanego - to nie jest oszustwo© dobreprogramy

Aktywny profil zaufany pozwala między innymi wygodnie logować się do serwisu biznes.gov.pl, realizować działania w e-Urzędzie Skarbowym, PUE ZUS czy Internetowym Koncie Pacjenta. Metod logowania do wspominanych serwisów jest jednak więcej. Można do tego również wykorzystać na przykład uwierzytelnianie tożsamości poprzez bankowość elektroniczną.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Programy

Aktualizacje
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (21)