Nowość w aplikacji mObywatel. Zastąpi kody z SMS-ów

Nowość w aplikacji mObywatel. Zastąpi kody z SMS‑ów

Profil zaufany z powiadomieniami PUSH
Profil zaufany z powiadomieniami PUSH
Źródło zdjęć: © gov.pl
Wojciech Kulik
13.04.2023 10:46

Masz profil zaufany i aplikację mObywatel? Już teraz możesz wykorzystać tę drugą do potwierdzania logowania do tego pierwszego. Wszystko dzięki nowej funkcji, o której poinformował resort cyfryzacji.

Dotychczas logowanie przez profil zaufany wymagało przepisania kodu z wiadomości SMS. Teraz pojawiła się lepsza opcja. Aby potwierdzić tożsamość wystarczy nacisnąć "Potwierdź" po tym, jak aplikacja mObywatel wyświetli powiadomienie o próbie logowania. Będzie więc prościej i szybciej, a przy okazji także bezpieczniej. Kody z SMS-ów da się bowiem łatwo wykraść.

Co więcej, jak czytamy w publikacji resortu cyfryzacji, powiadomienia PUSH będą mogły zastąpić SMS-y nie tylko podczas logowania się przez profil zaufany. W taki sam sposób potwierdzimy tożsamość i wolę podczas podpisywania cyfrowych wniosków i dokumentów czy wprowadzania zmian na koncie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak zamienić SMS-y na powiadomienia PUSH w aplikacji mObywatel?

To proste. Wystarczy wejść na stronę pz.gov.pl i zalogować się do profilu zaufanego. Następnie w zakładce "Profil zaufany" należy przejść do sekcji "Szczegóły profilu", a tam kliknąć "Zmień metodę autoryzacji". W wyświetlonym oknie wybieramy powiadomienia PUSH i potwierdzamy zmianę w aplikacji mObywatel.

Tutaj można aktywować powiadomienia PUSH
Tutaj można aktywować powiadomienia PUSH© pz.gov.pl

Oczywiście najpierw trzeba tę aplikację mObywatel mieć na swoim telefonie. Możesz ją pobrać z katalogu dobreprogramy.pl na smartfona z Androidem albo iPhone’a. Na liczniku znajduje się już ponad 10 milionów pobrań.

Aplikacja mObywatel jest darmowa, podobnie jak profil zaufany, który można założyć bez wychodzenia z domu. Możesz w tym celu wykorzystać na przykład swój system bankowości elektronicznej.

Wojciech Kulik, dziennikarz dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (20)