Nowość w aplikacji mObywatel. Zastąpi kody z SMS-ów

Nowość w aplikacji mObywatel. Zastąpi kody z SMS-ów

Profil zaufany z powiadomieniami PUSH
Profil zaufany z powiadomieniami PUSH
Źródło zdjęć: © gov.pl
Wojciech Kulik
13.04.2023 10:46

Masz profil zaufany i aplikację mObywatel? Już teraz możesz wykorzystać tę drugą do potwierdzania logowania do tego pierwszego. Wszystko dzięki nowej funkcji, o której poinformował resort cyfryzacji.

Dotychczas logowanie przez profil zaufany wymagało przepisania kodu z wiadomości SMS. Teraz pojawiła się lepsza opcja. Aby potwierdzić tożsamość wystarczy nacisnąć "Potwierdź" po tym, jak aplikacja mObywatel wyświetli powiadomienie o próbie logowania. Będzie więc prościej i szybciej, a przy okazji także bezpieczniej. Kody z SMS-ów da się bowiem łatwo wykraść.

Co więcej, jak czytamy w publikacji resortu cyfryzacji, powiadomienia PUSH będą mogły zastąpić SMS-y nie tylko podczas logowania się przez profil zaufany. W taki sam sposób potwierdzimy tożsamość i wolę podczas podpisywania cyfrowych wniosków i dokumentów czy wprowadzania zmian na koncie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Tech Winter Challenge: Relacja z akcji

Jak zamienić SMS-y na powiadomienia PUSH w aplikacji mObywatel?

To proste. Wystarczy wejść na stronę pz.gov.pl i zalogować się do profilu zaufanego. Następnie w zakładce "Profil zaufany" należy przejść do sekcji "Szczegóły profilu", a tam kliknąć "Zmień metodę autoryzacji". W wyświetlonym oknie wybieramy powiadomienia PUSH i potwierdzamy zmianę w aplikacji mObywatel.

Tutaj można aktywować powiadomienia PUSH
Tutaj można aktywować powiadomienia PUSH© pz.gov.pl

Oczywiście najpierw trzeba tę aplikację mObywatel mieć na swoim telefonie. Możesz ją pobrać z katalogu dobreprogramy.pl na smartfona z Androidem albo iPhone’a. Na liczniku znajduje się już ponad 10 milionów pobrań.

Aplikacja mObywatel jest darmowa, podobnie jak profil zaufany, który można założyć bez wychodzenia z domu. Możesz w tym celu wykorzystać na przykład swój system bankowości elektronicznej.

Wojciech Kulik, dziennikarz dobreprogramy.pl

Programy

Aktualizacje
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (19)