Apel Ministerstwa Cyfryzacji. Ostatni moment, by przedłużyć ważność

Apel Ministerstwa Cyfryzacji. Ostatni moment, by przedłużyć ważność

Profil Zaufany - kończy się czas na przedłużenie
Profil Zaufany - kończy się czas na przedłużenie
Źródło zdjęć: © dobreprogramy | Oskar Ziomek
Oskar Ziomek
31.10.2023 08:00, aktualizacja: 31.10.2023 09:23

Ministerstwo Cyfryzacji po raz kolejny przypomina o kończącym się terminie ważności wielu profili zaufanych. Profile, których aktualność została automatycznie wydłużona w czasie pandemii, są ważne tylko do 31 października - potem przestaną być aktywne.

Profil zaufany można w kilka chwil samodzielnie przedłużyć przez internet. W tym celu wystarczy zalogować się na stronę serwisu profilu zaufanego, gdzie trzeba dotrzeć do szczegółów profilu. Z tego miejsca można zaktualizować dane kontaktowe lub właśnie przedłużyć ważność profilu. O szczegółach pisaliśmy w naszym poradniku przedłużania ważności profilu zaufanego online.

Ministerstwo Cyfryzacji przypomina na Facebooku, że profile zaufane, których ważność nie zostanie ponownie przedłużona przez posiadaczy do 31 października po prostu wygasną. Procedura ponownego założenia profilu zaufanego to zdecydowanie więcej kroków, toteż warto dopilnować tego terminu, by nie narażać się na dodatkowe działania w późniejszym, zapewne w mniej oczekiwanym momencie. Polacy, których ważność profili zaufanych dobiega końca, wcześniej dostali odpowiednie SMS-y informacyjne.

Profil zaufany przedłużany jest na trzy lata. Warto o to zadbać, bo na co dzień przydaje się do potwierdzania tożsamości w sieci i wygodnego logowania do wielu serwisów, w tym Internetowego Konta Pacjenta, biznes.gov.pl czy PUE ZUS, choć są to tylko przykłady. Jak informuje serwis gov.pl, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia, od 1 lipca w Polsce nie obowiązuje stan zagrożenia epidemicznego, a co za tym idzie profile zaufane, którym wydłużono ważność automatycznie, stracą ją po 31 października 2023 roku.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Programy

Aktualizacje
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (23)