Zmiana w Profilu Zaufanym. Zauważysz przy logowaniu

Zmiana w Profilu Zaufanym. Zauważysz przy logowaniu

Dowód osobisty
Dowód osobisty
Źródło zdjęć: © dobreprogramy | Oskar Ziomek
Oskar Ziomek
12.07.2023 15:44

Ministerstwo Cyfryzacji deklaruje, że logowanie do Profilu Zaufanego jest od teraz bardziej bezpieczne. Zdecydowano się bowiem nieco usprawnić system, w tym wymusić korzystanie z uwierzytelniania dwuetapowego - dotychczas było to tylko opcjonalne.

Ministerstwo Cyfryzacji chwali się aktualizacją związaną z bezpieczeństwem Profilu Zaufanego. Jak podaje, obecnie niezbędne jest już korzystanie z 2FA, czyli potwierdzania swojej tożsamości na dwa sposoby podczas logowania. Użytkownik może być wówczas pewny, że do jego danych nie dostanie się nikt niepowołany. Skomplikowanie logowania znacząco rośnie - poza loginem i hasłem osoba niepowołana musiałaby także mieć dostęp do telefonu ofiary (i znać hasło odblokowania urządzenia).

Ministerstwo Cyfryzacji dodaje, że podczas zakładania nowego Profilu Zaufanego użytkownicy zobaczą na jednym z etapów zabezpieczenie CAPTCHA. To rozwiązanie problemu automatycznych prób zakładania nowych kont przez farmy botów. Warto przypomnieć, że samo logowanie do Profilu Zaufanego można natomiast realizować zarówno z wykorzystaniem odrębnie uzyskanych danych logowania do konta lub za pośrednictwem bankowości internetowej, która poświadcza autentyczność danych.

Uwierzytelnianie dwuetapowe podczas logowania można obsługiwać na dwa sposoby - SMS-ami lub z wykorzystaniem powiadomień push w aplikacji mObywatel. Ministerstwo Cyfryzacji zachęca do korzystania z tej drugiej opcji. Przypominamy, że już 13 lipca na rynek zostanie wprowadzony mObywatel 2.0, czyli odświeżona wersja aplikacji, w której będzie można między innymi obsługiwać mDowód - od tego momentu respektowany między innymi u notariusza czy podczas rejestrowania nowej karty SIM u operatora.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Programy

Aktualizacje
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (60)