Zmiana w Profilu Zaufanym. Zauważysz przy logowaniu

Dowód osobisty
Dowód osobisty
Źródło zdjęć: © dobreprogramy | Oskar Ziomek
Oskar Ziomek

12.07.2023 15:44

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Ministerstwo Cyfryzacji deklaruje, że logowanie do Profilu Zaufanego jest od teraz bardziej bezpieczne. Zdecydowano się bowiem nieco usprawnić system, w tym wymusić korzystanie z uwierzytelniania dwuetapowego - dotychczas było to tylko opcjonalne.

Ministerstwo Cyfryzacji chwali się aktualizacją związaną z bezpieczeństwem Profilu Zaufanego. Jak podaje, obecnie niezbędne jest już korzystanie z 2FA, czyli potwierdzania swojej tożsamości na dwa sposoby podczas logowania. Użytkownik może być wówczas pewny, że do jego danych nie dostanie się nikt niepowołany. Skomplikowanie logowania znacząco rośnie - poza loginem i hasłem osoba niepowołana musiałaby także mieć dostęp do telefonu ofiary (i znać hasło odblokowania urządzenia).

Ministerstwo Cyfryzacji dodaje, że podczas zakładania nowego Profilu Zaufanego użytkownicy zobaczą na jednym z etapów zabezpieczenie CAPTCHA. To rozwiązanie problemu automatycznych prób zakładania nowych kont przez farmy botów. Warto przypomnieć, że samo logowanie do Profilu Zaufanego można natomiast realizować zarówno z wykorzystaniem odrębnie uzyskanych danych logowania do konta lub za pośrednictwem bankowości internetowej, która poświadcza autentyczność danych.

Uwierzytelnianie dwuetapowe podczas logowania można obsługiwać na dwa sposoby - SMS-ami lub z wykorzystaniem powiadomień push w aplikacji mObywatel. Ministerstwo Cyfryzacji zachęca do korzystania z tej drugiej opcji. Przypominamy, że już 13 lipca na rynek zostanie wprowadzony mObywatel 2.0, czyli odświeżona wersja aplikacji, w której będzie można między innymi obsługiwać mDowód - od tego momentu respektowany między innymi u notariusza czy podczas rejestrowania nowej karty SIM u operatora.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (60)