Tajemniczy telefon: "Dodaj mnie do WhatsApp"

Rozmowa telefoniczna
Rozmowa telefoniczna
Źródło zdjęć: © Unsplash.com
Oskar Ziomek

13.06.2024 14:53

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

"Dodaj mnie do WhatsApp, mam ci coś ważnego do powiedzenia" - brzmi komunikat odczytywany przez automat po odebraniu połączenia z nieznanego numeru. Taki telefon odebrał nasz czytelnik, który zwrócił tym samym uwagę na mało popularny schemat ataku, który prowadzi do wyłudzenia.

Trudno odczytać taką zachętę do kontaktu za autentyczną. Gdyby faktycznie dodać dany numer do kontaktów i próbować skontaktować się z nadawcą przez WhatsAppa, docelowo rozmowa przeistoczyłaby się najpewniej w jeden ze znanych schematów oszustwa. Atakujący stosują tu socjotechnikę, by docelowo doprowadzić do wyłudzenia pieniędzy - na przykład przelewem bezpośrednim lub przez Blika.

Najpopularniejsze są w tym przypadku inne schematy. Jednym z najczęściej spotykanych w ostatnim czasie są wiadomości SMS "do mamy", w których pojawia się fałszywa informacja o rzekomo zmienionym numerze telefonu przez dziecko. Jeśli odbiorca takiej wiadomości faktycznie zdecyduje się na kontakt przez WhatsAppa, usłyszy zmyśloną historię o uszkodzeniu smartfonu i prośbę o wsparcie finansowe w tej niespodziewanej sytuacji, kiedy konieczne miało być kupienie nowego urządzenia.

Automatyczny telefon wzywający do kontaktu przez WhatsAppa to analogia. Jeśli atakujący trafi na użytkownika, który jest podatny na takie sugestie i nie zorientuje się, że to przekręt, ten najpewniej doda numer do kontaktów i rozpocznie rozmowę przez komunikator. Manipulacja tego rodzaju - zależnie od podatności rozmówcy - może prowadzić do poważnych strat finansowych. Niedawno policja opisywała przypadek, w którym kobieta straciła w podobny sposób prawie 180 tysięcy złotych - przelewając środki obcemu mężczyźnie, z którym nawiązała fałszywą relację.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Jesteś świadkiem próby oszustwa?Poinformuj nas o tym zdarzeniu!

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (16)