Uwaga na SMS o zmianie numeru. "Dawno się nie widzieliśmy"

Uwaga na SMS o zmianie numeru. "Dawno się nie widzieliśmy"

WhatsApp
WhatsApp
Źródło zdjęć: © Pixabay
Oskar Ziomek
13.10.2023 17:18

SMS o zmianie numeru telefonu może trafić do każdego. Dobrze znamy scenariusz, w którym nieznana osoba pisze "do mamy" lub innego członka rodziny. Najnowsze zgłoszenie SMS-a, które trafiło do redakcji, przedstawia jednak nowy pretekst, który zdają się wykorzystywać oszuści.

Fałszywy SMS, który trafił do naszej czytelniczki Emilii to krótka wiadomość o treści, której dotychczas nie widywaliśmy w podobnego typu oszustwach. "Mój przyjacielu, dawno się nie widzieliśmy. Właśnie przyjechałem do Polski i zmieniłem numer telefonu komórkowego. Proszę o kontakt na WA" - brzmi treść SMS-a. Dalej pojawia się skrót do rozpoczęcia rozmowy w komunikatorze WhatsApp.

Samo kliknięcie linku nie jest niebezpieczne, ale prowadzi do rozpoczęcia rozmowy z obcą osobą, która - analogicznie jak w przypadku oszustwa "na córkę" - będzie zapewne próbować wyłudzić od ofiary pieniądze. Spodziewany scenariusz to krótka rozmowa o przyjeździe do kraju, problemie technicznym z telefonem (co poskutkowało zmianą numeru) i prośba o wsparcie pieniężne z powodu konieczności zakupu nowego urządzenia.

Fałszywy SMS zachęcający do kontaktu przez WhatsAppa
Fałszywy SMS zachęcający do kontaktu przez WhatsAppa© dobreprogramy

Apelujemy, by nie dać się nabrać na podobne SMS-y i po prostu na nie nie reagować. Jeśli zbiegiem okoliczności faktycznie mamy znajomego, który mógł właśnie wrócić do kraju i martwimy się o jego bezpieczeństwo, najlepiej samodzielnie podjąć próbę kontaktu pod dotychczasowym numerem.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Jesteś świadkiem próby oszustwa?Poinformuj nas o tym zdarzeniu!

Programy

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)