SMS o nowym numerze. Tak wygląda rozmowa z oszustem

SMS o nowym numerze. Tak wygląda rozmowa z oszustem

Rozmowa z oszustem na WhatsAppie
Rozmowa z oszustem na WhatsAppie
Źródło zdjęć: © Pixabay, dobreprogramy
Oskar Ziomek
27.09.2023 07:54

SMS o zmianie numeru z powodu uszkodzenia telefonu to znany schemat oszustwa. Najczęściej zaczyna się od zwrotu "cześć mamo" lub "cześć tato" i zmierza do przeniesienia rozmowy na WhatsAppa. Atakujący chce doprowadzić do wyłudzenia pieniędzy.

Do naszej redakcji dotarło kolejne zgłoszenie związane z SMS-em o zmianie numeru. To popularna metoda oszustwa, a cały proces zaczyna się od wiadomości SMS z nieznanego numeru telefonu. Odbiorca SMS-a ma uwierzyć, że pisze do niego córka, syn lub inna bliska osoba, której zepsuł się telefon, przez co konieczny jest zakup nowego.

Zazwyczaj na tym etapie przedstawiana jest krótka historia o tym, jak to urządzenie wpadło do ubikacji i uszkodziło się wraz z kartą SIM - stąd nowy numer telefonu. Jeśli SMS okaże się skuteczny i odbiorca uwierzy, że rozmawia ze swoim dzieckiem, dialog zgodnie z założeniem atakującego powinien przenieść się na WhatsAppa.

Rozmowa z oszustem przez WhatsAppa
Rozmowa z oszustem przez WhatsAppa
Rozmowa z oszustem przez WhatsAppa

Dzięki zrzutom ekranu przesłanym przez naszego czytelnika Krzysztofa, można zobaczyć, jak dokładnie przebiega tego rodzaju rozmowa. Nadawca w kilku wiadomościach stara się przekonać "tatę", że zakup iPhone'a 14 za niespełna 4 tysiące złotych jest koniecznym wydatkiem, dlatego prosi o przelew właśnie takiej kwoty. Deklaruje oczywiście przy tym, że zwróci pieniądze po weekendzie, ale to oczywiście się nie wydarzy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

SMS o zmianie numeru - jak się zachować?

Po otrzymaniu podobnej wiadomości SMS, jeśli rzeczywiście obawiamy się, że córka lub syn może mieć problem z telefonem i potrzebuje wsparcia, najlepiej zacząć od najprostszej rzeczy, a więc weryfikacji na własną rękę, czy stary numer faktycznie przestał działać. Nie ma nic prostszego od próby kontaktu (telefonicznej czy SMS-em) na dotychczasowy numer syna lub córki (który najpewniej ma się dobrze i nie wymagał zmiany), by wykluczyć w ten sposób próbę oszustwa i wyłudzenia pieniędzy.

Kiedy już okaże się, że SMS o nowym numerze jest fałszywy, najlepiej po prostu nie podejmować tematy, a numer nadawcy dodać do czarnej listy w smartfonie, by w przyszłości nie dać jego właścicielowi ponownej szansy na kontakt. Jeśli rozmowa przeniosła się na WhatsAppa, pamiętajmy o możliwości zgłoszenia danej wiadomości jako spam, co docelowo może prowadzić do blokady konta użytkownika.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Jesteś świadkiem próby oszustwa?Poinformuj nas o tym zdarzeniu!

Programy

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (22)