SMS z numeru 885173250. Metoda "na dziecko"

SMS z numeru 885173250. Metoda "na dziecko"

Fałszywy SMS
Fałszywy SMS
Źródło zdjęć: © Pixabay, dobreprogramy | Oskar Ziomek
Oskar Ziomek
27.02.2023 13:31

Fałszywa wiadomość SMS o zmianie numeru telefonu może trafić do każdego. Atakujący zaczynają wiadomość od słów "Hej mamo, to mój nowy numer" - chcąc podszyć się pod bliskiego członka rodziny. Taki SMS można dostać między innymi z numeru +48885173250.

Wiadomość SMS, w której ktoś informuje "mamę" o rzekomej zmianie numeru telefonu to oszustwo. Do naszej redakcji trafiło kolejne zgłoszenie o próbie tego rodzaju, chociaż SMS-y o takiej treści trafiały do Polaków po raz pierwszy już pod koniec stycznia. Opisywane zgłoszenie to SMS z numeru +48885173250, choć podobne wiadomości można oczywiście dostać także od innych nadawców.

Schemat jest jednak zawsze taki sam. W fałszywej wiadomości SMS ktoś prosi o kontakt przez WhatsAppa, podszywając się pod bliską osobę ofiary. W praktyce chodzi o wyłudzenie pieniędzy. Atakujący podszywając się pod bliską osobę deklaruje, że musiał niespodziewanie zmienić numer bo zniszczył telefon i prosi o wsparcie finansowe. CO ciekawe, ta próba oszustwa czasem przynosi skutki. Kilka tygodni temu opisywaliśmy sprawę 65-latki, która w wyniku takiego SMS-a straciła ponad 2 tysiące złotych.

Fałszywy SMS "od dziecka"
Fałszywy SMS "od dziecka"© dobreprogramy

Oczywiście fałszywy SMS, w którym ktoś pisze "do mamy" nie jest jedyną formą. Z czasem wiadomości zaczęły być wysyłane także jako kierowane "do taty", można się też spodziewać, że istnieją jeszcze inne warianty. Jak zawsze w takich przypadkach przestrzegamy, by nie reagować pochopnie, a same wiadomości zgłaszać do analizy bezpieczeństwa. W samym telefonie warto dodać dany numer do czarnej listy, dzięki czemu w przyszłości ten nadawca nie będzie się już mógł z nami skontaktować.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Jesteś świadkiem próby oszustwa?Poinformuj nas o tym zdarzeniu!

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)