SMS "do mamy". Tak wygląda rozmowa z oszustem

SMS "do mamy". Tak wygląda rozmowa z oszustem

Uwaga na przekręty na WhatsAppie
Uwaga na przekręty na WhatsAppie
Źródło zdjęć: © Orange, Pixabay
Oskar Ziomek
03.02.2023 15:26

Wiadomości SMS o zmianie numeru telefonu to nowy scenariusz wykorzystywany przez oszustów. Ktoś próbuje udawać członków najbliższej rodziny ofiary i deklaruje, że musiał zmienić telefon wraz z numerem, przez co potrzebuje wsparcia finansowego. Taki SMS może być podpisany jako kierowany "do mamy" lub "do taty".

Wiadomość SMS od bliskiego członka rodziny, ale z nieznanego numeru to najpewniej próba oszustwa zmierzająca do wyłudzenia pieniędzy. Atakujący wysyłają SMS-y do losowych Polaków licząc na to, że trafią na łatwowiernego człowieka chcącego pomóc najbliższym w potrzebie. Podszywając się pod członków rodziny deklarują, że zmienili numer i proszą o kontakt przez WhatsAppa. Tutaj następuje ciąg dalszy manipulacji i prośba o przelew pieniędzy, aby pokryć koszt nieplanowanego zakupu nowego telefonu.

Jak się okazuje, oszuści są przygotowani, by w czasie rzeczywistym przeprowadzić na pierwszy rzut oka składną rozmowę z potencjalną ofiarą. Przykładową rozmowę tego typu przedstawił Orange, ostrzegając o tym swoich klientów. Jak widać, rozmówca na bieżąco podaje na WhatsAppie odpowiedzi na pytania ofiary, tłumacząc, że telefon wpadł do ubikacji i konieczne jest pokrycie kosztów zakupu nowego - a w tym ma pomóc przelew od osoby na celowniku.

Przykładowy przebieg rozmowy-manipulacji na WhatsAppie
Przykładowy przebieg rozmowy-manipulacji na WhatsAppie© Orange Polska

Opisywane tu oszustwo zaczynające się od fałszywego SMS-a ma nieco inną formę, niż większość dotychczasowych "o paczkach" czy "niezapłaconym rachunku za energię elektryczną". Tutaj atakujący skupieni są na ataku socjotechnicznym i starają się skłonić ofiarę do wykonania przelewu we własnym zakresie. Większość innych ataków tego typu polega jednak na manipulacji rozmową tak, by ofiara podjęła próbę logowania do banku na fałszywej stronie. Wówczas atakujący przejmują login i hasło i podejmują próbę kradzieży pieniędzy z konta bankowego ofiary.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Jesteś świadkiem próby oszustwa?Poinformuj nas o tym zdarzeniu!

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (18)