Ważny komunikat Alior Banku. Dotyczy wszystkich klientów

Ważny komunikat Alior Banku. Dotyczy wszystkich klientów

Alior Bank ma ważny komunikat dla klientów
Alior Bank ma ważny komunikat dla klientów
Źródło zdjęć: © Getty Images | Jaap Arriens
Oskar Ziomek
17.11.2023 13:59, aktualizacja: 18.11.2023 15:25

Alior Bank apeluje do wszystkich klientów w związku z rozpoczętym okresem promocji w internecie. Zbliżający się Czarny Piątek oraz grudniowe święta to idealny czas dla cyberprzestępców, którzy na różne sposoby próbują oszukać kupujących. Alior Bank podaje kilka zasad, które pomocą uniknąć problemu.

Alior Bank opublikował na Facebooku krótki film, w którym przedstawia podstawowe zasady bezpieczeństwa kluczowe podczas korzystania ze sklepów internetowych. Chociaż moment pojawienia się tych porad z pewnością nie jest przypadkowy, w praktyce to uniwersalne zasady bezpieczeństwa związane z poruszaniem się po sieci, o których warto pamiętać na co dzień.

W tym przypadku pretekstem jest jednak zbliżający się okres przedświątecznych ofert, a więc i nasilenia potencjalnych działań oszustów. Alior Bank przypomina klientom, by stosowali się do kilku głównych zasad. Konieczne jest, aby:

  • przeglądając komentarze o danym sprzedawcy lub sklepie skoncentrować się na tych najnowszych (sumaryczna ocena biorąca pod uwagę oceny sprzed wielu miesięcy czy lat może nie być w praktyce cenną informacją),
  • sprawdzać, czy linki w ofertach nie kierują do podejrzanych stron (literówki w adresach nie są przypadkowe, lecz celowo kierują użytkownika na spreparowane wersje sklepów internetowych lub serwisów szybkiej płatności),
  • odrzucać oferty, w których pojawia się wyjątkowo atrakcyjna cena produktu lub możliwość otrzymania go za darmo, zwłaszcza gdy wymagane jest do tego podanie danych, w tym uwierzytelnienie dowodem osobistym.

Listopad i grudzień to od wielu lat wzmożony okres działań cyberprzestępców, którzy liczą na uśpioną czujność i zagonienie osób masowo korzystających z internetowych promocji i szukających prezentów dla najbliższych. Zagrożeniem są więc także fałszywe SMS-y, w których oszuści podszywają się pod firmy kurierskie, deklarując konieczność podjęcia jakichś działań, by dostawa mogła dojść do skutku. Warto wszystkie takie wiadomości traktować z dużym dystansem, a w razie wątpliwości przesyłać je do analizy bezpieczeństwa zespołowi CERT Polska, który czeka na SMS-y pod specjalnym numerem.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Programy

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (16)