Windows 11: AI z systemu pomoże innym aplikacjom

AI w Windows 11 trafia do kolejnych aplikacji
AI w Windows 11 trafia do kolejnych aplikacji
Źródło zdjęć: © dobreprogramy
Oskar Ziomek

04.07.2024 12:35

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Sztuczna inteligencja obecna w Windows 11, w tym Notatniku, Paincie czy Zdjęciach, może niedługo pomóc twórcom z firm trzecich. Z dokumentu Microsoftu, który trafił do sieci wynika, że "systemowe AI" z Windowsa będzie także dostępne jako API dla programistów innych aplikacji.

Na plany Microsoftu w tym zakresie zwraca uwagę Windows Latest. Jak wynika z krótkiego opublikowanego dokumentu opisującego techniczne aspekty wykorzystania AI z Windowsa 11, programiści będą mogli użyć wielu elementów w swoich aplikacjach. Do dyspozycji będą API oparte na sztucznej inteligencji, w tym Phi Sillica do generowania tekstu, OCR do jego rozpoznawania czy DALL-E do tworzenia obrazów.

Twórcy oprogramowania będą mogli w analogiczny sposób wykorzystać na przykład bibliotekę DirectML, aby oddelegować niektóre zdania do wykonania przez GPU. Dzięki optymalizacji pod kątem uczenia maszynowego, w wielu przypadkach może to być niezbędny krok do uzyskania satysfakcjonującej wydajności w czasie rzeczywistym. Możliwe będzie także korzystanie z wyszkolonych wcześniej modeli AI.

Microsoft podaje, że na potrzeby integracji AI do aplikacji na Windowsa najrozsądniej jest skorzystać z języka C#, a w razie konieczności bardziej szczegółowej kontroli działania - z języka C++. Producent zachęca także do korzystania z Pythona oraz WSL w przypadku chęci tworzenia narzędzi opartych o AI z myślą o Linuksie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Sztuczna inteligencja w Windows 11 jest już widoczna w systemowych aplikacjach. Przykładem może być choćby program Zdjęcia, w którym na przestrzeni ostatnich miesięcy pojawiły się między innymi funkcje rozmazywania tła czy usuwania niechcianych obiektów. Inny przykład to Paint, w którym pojawiło się narzędzie pozwalające tworzyć obrazki oraz Notatnik, do którego trafiły opcje związane ze streszczaniem tekstu.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (59)