wufuc: niezawodna metoda aktualizacji Windowsa 7 i 8.1 na nowych CPU

wufuc: niezawodna metoda aktualizacji Windowsa 7 i 8.1 na nowych CPU

05.06.2017 13:48, aktual.: 05.06.2017 14:31

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wydając aktualizacje KB3012218 i KB4012219, Microsoft zrobiłprezent wszystkim tym użytkownikom, którzy ośmielili się używaćkomputerów z nowymi procesorami AMD Ryzen i Intel Kaby Lake bezinstalowania na nich Windowsa 10. Po ich zainstalowaniu na takichmaszynach, mechanizm Windows Update w Windowsie 7 i 8.1 odmawiałdalszej współpracy, wyświetlając jedynie komunikat oniewspieranym sprzęcie. Na szczęście dzięki wysiłkomniezależnego programisty łatki te udało się zneutralizować.Teraz, dzięki nowemu narzędziu wufuc, aktualizowanie starszychWindowsów na nowym sprzęcie w ogóle nie stanowi już problemu.

Rozszerzone wsparcie dla Windowsa 7 trwać ma do 4 stycznia 2020roku, rozszerzone wsparcie dla Windowsa 8.1 – do 10 stycznia 2023roku. Mimo tego, Microsoft odmówił prawa do łatek (w tym łatekbezpieczeństwa) tym użytkownikom, którzy na nowych komputerachzainstalowali te wciąż wspierane systemy zamiast Windowsa 10. Jakchodzą słuchy, przy okazji zablokowano dostęp do aktualizacjitakże użytkownikom starszych pecetów – komunikat o niewspieranymsprzęcie wyświetlały też komputery z procesorami AMD Carizzo iIntel Atom Z530.

Stworzona przez użytkownika używającego na GitHubie nicka„zeffy” metoda obejścia ograniczeń Microsoftu polegała nazmianie zawartości binarnego pliku wuaueng.dll, tak, by zablokowaćdwie funkcje IsCPUSupported oraz IsDeviceServiceable. Niestety pokażdej rundzie aktualizacji zmiany trzeba było przeprowadzać nanowo – i to w nowych miejscach. Za każdym razem zmieniał sięoffset wartości, które należało podmienić.

Nowa metoda, to zainstalowanie w systemie narzędzia wufuc. Jestono znacznie mniej kłopotliwe dla użytkownika – pozainstalowaniu, uruchamia się jako zaplanowane zadanie z uprawniamiadministratora, wykrywa proces hosta dla usług systemu w którymdziała Windows Update (zwykle jest to netsvcs) i wstrzykuje się wniego. Po wstrzyknięciu wpina się w funkcję LoadLibraryEx, „nażywo” łatając bibliotekę wuaueng.dll. Zastosowanieheurystycznych reguł wyszukiwania funkcji blokujących aktualizacjęzapewnia, że kolejne aktualizacje z Windows Update nie będą wstanie zablokować tej metody.

wufuc znalazł się w naszej bazieoprogramowania, działa na 64-bitowych systemach Windows 7 iWindows 8.1. Więcej informacji znajdziecie na stronieprojektu na GitHubie.

Dziękujemy djfoxerowi za zwrócenie nam uwagi na ten ciekawy i pożyteczny projekt.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (79)