30-latek zobaczył reklamę w internecie. Stracił 150 tys. złotych

30-latek zobaczył reklamę w internecie. Stracił 150 tys. złotych

pieniądze, waluty, sto złotych, 100 złotych, złoty, gotówka
pieniądze, waluty, sto złotych, 100 złotych, złoty, gotówka
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | DEMI VAA SUNILA
Oskar Ziomek
03.10.2023 18:18, aktualizacja: 03.10.2023 18:49

Policja informuje o kolejnym przypadku internetowego oszustwa z kryptowalutami w tle. 30-letni mężczyzna stracił w ten sposób 150 tysięcy złotych. Wcześniej uwierzył, że może łatwo pomnożyć swoje oszczędności i został poinstruowany przez oszusta telefonicznie, jak powinien się zachować.

O szczegółach sprawy informuje KWP w Gorzowie Wielkopolskim. Opisywane oszustwo zaczyna się od spreparowanej reklamy w internecie, która skusiła 30-letniego mężczyznę do założenia konta w serwisie do pomnażania oszczędności poprzez inwestowanie w kryptowaluty. Po stworzeniu konta, do mężczyzny zadzwonił telefon i został on poinstruowany, jak dalej postępować. To nie pierwszy przypadek z ostatnich dni, kiedy chęć wzbogacenia się na kryptowalutach prowadzi do utraty pieniędzy.

Mężczyznę poinformowano między innymi o koniecznej wpłacie około tysiąca złotych i możliwym ryzyku. Przez kolejnych kilka dni informowano go o rzekomych zyskach z inwestycji oraz zachęcano do kolejnych, w tym po wzięciu kredytu. Oszuści "po drugiej stronie telefonu" skutecznie uśpili czujność 30-latka, który dał się namówić na zalogowanie na podanej stronie, by sprawdzić zdolność kredytową.

Policja podaje, że najpewniej w ten sposób, z użyciem spreparowanej strony logowania, oszuści zdobyli jego login i hasło do bankowości internetowej. Docelowo mężczyzna stracił w ten sposób około 150 tysięcy złotych po tym, jak oszuści wzięli kredyt w jego imieniu. 30-latek zorientował się, że padł ofiarą przestępstwa dopiero wtedy, gdy po raz pierwszy chciał wypłacić rzekomo zgromadzone środki, co sugerowały fałszywe dane prezentowane mu w spreparowanej aplikacji inwestycyjnej.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Jesteś świadkiem próby oszustwa?Poinformuj nas o tym zdarzeniu!

Programy

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (22)