Blog (141)
Komentarze (2.5k)
Recenzje (2)
@PangrysOkiem Pangrysa czyli Actiontec ScreenBeam Pro, WiDi dla każdego

Okiem Pangrysa czyli Actiontec ScreenBeam Pro, WiDi dla każdego

04.02.2014 00:24

Jak już wiecie z mojego poprzedniego wpisu, oprócz malucha od Sony, otrzymałem do testów adapter WiDi Actiontec ScreenBeam Pro. Intel Wireless Display czyli w skrócie WiDi to technologia którą w skrócie można nazwać wirtualnym, bezprzewodowym kablem HDMI. Pozwala ona bezprzewodowo przesłać np. film FullHD tak jakbyśmy zrobili to pomiędzy urządzeniami połączonymi kablem HDMI, tylko bez kabla :)

501312

Warunkiem jest, by urządzenie wysyłające miało obsługę WiDi, czyli w zasadzie wszystkie Ultrabooki (te z procesorami AMD to nie ultrabooki :P) koputery, laptopy z procesorami i3/i5/i7 drugiej/trzeciej i czwartej generacji, smartfony czy tablety obsługujące standard WiDi/Miracast i urządzenie odbierające takie jak TV czy rzutnik. Jednak, jeśli nasz TV nie ma WiDi/Miracast w standardzie to w sukurs przychodzi nam taki adapter jak recenzowany tutaj Actiontec ScreenBeam Pro.

Pozostaje nam mała aplikacja by sparować urządzenia i voila. Mamy obraz jak z HDMI tylko ze przesłany bezprzewodowo. Przesyłany między urządzeniami np. film jest w standardzie 1080p (Full HD) z dźwiękiem Surround 5.1 i co najciekawsze, nie straszny nam DRM i spokojnie tak możemy wysłać na nasz odbiornik, obraz z BluRay czy DVD. Zupełnie tak, jakbyśmy puścili go zwykłym kablem HDMI.

Po raz pierwszy z tą technologią spotkałem się na HotZlocie 2010, gdzie tą technologię przybliżał nam Paweł Magott z Intela. Wtedy mówiło się o rozdzielczości 720p, ale przez te kilka lat Intel nie próżnował i mamy już czwartą generację technologii WiDi i wreszcie mogę sam się pobawić tym rozwiązaniem.

501316

Zacznijmy od tego, że nazwa firmy Actiontec była mi całkiem nieznana. Nie oczekiwałem po niej wiele, ale muszę uczciwie przyznać, że byłem w wielkim błędzie. Pierwsze moje zaskoczenie, wyjąłem sprytnie schowany zasilacz sieciowy i mówiąc kolokwialnie, z wielkim hukiem kopara mi opadła. Ilu znacie producentów sprzętu, którzy dołączają do swojego sprzętu wszystkie możliwe wtyczki do zasilania ?? Oprócz Blackberry, rzecz jasna :P

Ogromny plus dla Actiontec i tylko rodzi się pytanie, dlaczego inni tak nie postępują :)

Takie podejście do klienta to ja rozumiem :)
Takie podejście do klienta to ja rozumiem :)

W zestawie oprócz samego urządzenia, które jest w sumie dość niewielkie 3 cale na 3 cale ( 7,5 cm x 7,5 cm), znajdziemy kabel HDMI do połączenia z odbiornikiem oraz wspomniany powyżej zasilacz z czterema wtyczkami. Samo urządzenie ma jeszcze dodatkowo port USB, którym możemy zasilić prądem adapter bezpośrednio z odbiornika TV :)

112057
112058
112059
112060

Trzeba przyznać, ze samo podłączenie jest banalnie proste i świetnie to opisał Juliusz więc nie widzę powodu by go w żaden sposób dublować. U mnie wszystko poszło jak po sznurku, zainstalowałem aplikację na Sony VAIO Pro 11, podłączyłem adapter do mojego dość starego Samsunga B530 i wkrótce na ekranie pojawił mi się samouczek jak poprawnie skonfigurować WiDi na Windows 7/ 8.1 czy na smartfonie z Android. Cisnęły mi się niedobre słowa, dlaczego nie ma samouczka o Windows Phone, ale myślę ze stado trolli pod tym wpisem na pewno mnie oświeci :)

501328

Pozostało mi tylko wbić PIN i mogłem się cieszyć możliwościami WiDi takimi jak klonowanie ekranu lub rozszerzony pulpit aż człowieka boli w sercu ile mógłby z tym zdziałać gdyby miał do tego dostęp wcześniej. Prezentacje np. dla klientów czy prelekcje na HotZlocie trzymając w ręku ultrabooka i przechadzając się swobodnie po sali demonstrując na dużym ekranie swoją prezentację :) Trzeba pomyśleć by taki adapter zabierać na wyjazdy, odpada wtedy stanie przy komputerze, będzie można puścić ultrabooka czy tablet w salę i widzieć, co userzy z nim wyprawiają :)

501330

W moim przypadku widzę naprawdę pokaźną liczbę zastosowań i widzę w tym kolejny przyczynek do pozbycia się kolejnych kabli, co jak sądzę, ucieszy nie tylko mnie. Oczywiście jest i poważny minus technologii WiDi. Jest to świetny sposób do puszczania filmów, prezentacji itp., ale póki, co całkowicie nie nadaje się do streamowania obrazu z gry :) Niestety nadal jest obecna niewielkie opóźnienie, które jest całkowicie nieakceptowalne dla zapalonego gracza, takiego jak ja. Oczywiście wiem, że Intel może nas jeszcze zaskoczyć i dopracować to i owo, więc cierpliwie czekam aż wprowadzą WiDi bez takich opóźnień. Tak wiem, przesadzam z tym, że będę cierpliwy :)

Nie mniej, u mnie wszystko zadziałało wręcz koncertowo i przez cały czas testowania, nie napotkałem żadnych problemów. Oczywiście nie byłbym sobą, gdybym nie przetestował filmików 1080p. I wszystko poszło bez najmniejszego zacięcia. Big Buck Bunny czy kolekcja Mistrzowie Science-Fiction, w 1080p, którą mam z PCWK z 2008 roku i odtwarzało się idealnie.

112063
112064

Podsumowując wszystko.

Na tyle spodobała mi się technologa WiDi, że sam zacząłem się rozglądać po sklepach i portalach aukcyjnych. I nie, nie szukam popularnego adaptera firmy Netgear, którego wielu zachwala, ale właśnie szukam ScreenBeam Pro, którego testowałem i coś mi się wydaje, że znalazłem najlepszą ofertę :)

Myślę, że to uczciwa i rozsądna cena :) Wszak znam takich ludzi, którzy tyle płacą tylko za same kable HDMI ...

CDN ...

PS.

Spis moich recenzji :) Skoro taka moda ... :P

Sprzęt
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (41)