Blog (89)
Komentarze (418)
Recenzje (0)
@sagraelskiSztuka przekraczania

Sztuka przekraczania

07.06.2018 17:51

Kilka dni temu na YouTube ukazał się świetny film dokumentalny w reżyserii Michała Barańskiego pt. "Sztuka przekraczania". Film traktuje o przeszłych i teraźniejszych realiach amigowskiej (w głównej mierze) demosceny.

Sztuka przekraczania - The art of breaking the ground
Sztuka przekraczania - The art of breaking the ground

Jako, że od dobrych kilku/kilkunastu miesięcy staram się przedstawić zjawisko demosceny od wewnątrz, chciałbym napisać kilka słów odnośnie ww. filmu. Przy okazji zachęcam także do zapoznania się z moimi wcześniejszymi wpisami dotyczącymi tego tematu - spis treści znajdziecie na końcu artykułu.

Przede wszystkim należy powiedzieć, że dokument Michała Barańskiego oddaje ducha demosceny - zapewne ze względu na duże zaangażowanie w temat zaproszonych przez niego gości. Są wśród nich tak znane postaci jak Scorpik, V0yager, bracia Pacyna (Slayer & Jazzcat) czy X-Ceed (dawny Snoopy).

Osoby
Osoby

Każdy z nich ma swoje "5 minut" w tym dokumencie i stara się wyjaśnić zjawisko sceny na podstawie swojej wiedzy czy wspomnień. Warto zauważyć, że są to osoby reprezentujące różne scenowe profesje - mamy więc koderów (Kiero, Cahir), mamy grafików Slayera czy Darklighta oraz kilku muzyków. Jest też ponadczasowy V0yager, który niejako spaja w całość tę złożoną demoscenową historię.

V0yager
V0yager

Opowieść ułożona jest w sposób niejako chronologiczny czyli od czasów narodzin demosceny, pierwszych intr i grup crackerskich - również pierwszych rywalizacji między grupami czy koderami w tych grypach. Dokument nie zapomina o pierwszych demach, spotkaniach typu copy-party i wyciskaniu ze sprzętów tzw. "siódmych potów" ;)

Scorpik & X-Ceed
Scorpik & X-Ceed

Właśnie! Trzeba podkreślić, że mimo, iż na dzień dzisiejszy scena egzystuje w większości na komputerach typu PC, to "Sztuka przekraczania" opiera się na wypowiedziach osób używających starych wprawdzie ale kultowych dziś komputerów firmy Commodore (Amiga, C-64). Ba! Okazuje się, że nawet po tylu latach twórcy ci są w stanie wyciskać z tych przestarzałych już maszyn niesamowite efekty!

OK, nie mam zamiaru tu przynudzać, wszak każdy z czytelników Dobrych Programów może sam obejrzeć film i odpowiednio go ocenić - do czego zresztą gorąco zachęcam!

Strona domowa projektu - "Sztuka przekraczania"

Moja demoscenowa seria na łamach DP:

Hobby
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)