Android 11 okiem programistów. Nowe API i wykorzystanie 5G w aplikacjach

Android 11 okiem programistów. Nowe API i wykorzystanie 5G w aplikacjach

Android 11 trafia do pierwszych smarfonów, fot. Getty Images
Android 11 trafia do pierwszych smarfonów, fot. Getty Images
Oskar Ziomek
09.09.2020 13:44

Android 11 jest już dostępny w pierwszych smartfonach. Oferuje wiele ciekawych zmian widocznych na pierwszy rzut oka, ale ich dostępność i wykorzystanie przez aplikacje firm trzecich w dużej mierze zależą od ich przygotowania przez programistów. Google opisał najważniejsze zmiany kluczowe dla deweloperów na blogu, gdzie można poznać nowe API oraz ich możliwości.

Jednym z najważniejszych interfejsów może się okazać Bubble API, które daje twórcom możliwość dostosowania swoich komunikatorów do nowego widoku "dymków", który w Androidzie 11 jest obsługiwany natywnie. Dzięki niemu użytkownicy mają możliwość odpisywania na wiadomości bez opuszczania innych aplikacji. Bubble API daje programistom opcję samodzielnego decydowania, czy dane powiadomienie z aplikacji może się pojawić jako dymek, czy tylko w klasycznej formie.

W Androidzie 11 zmienia się także sposób obsługi niektórych uprawnień. Jeśli aplikacja potrzebuje na przykład dostępu do API związanego z odczytywaniem numerów telefonów, konieczne jest teraz żądanie uprawnienia READ_PHONE_NUMBERS zamiast dotychczasowego READ_PHONE_STATE. Szczegóły zostały opisane w dokumentacji.

Android 11 i obsługa 5G w aplikacjach

Zmiany dotyczą także obsługi sieci piątej generacji. Android 11 daje bowiem programistom możliwość wykorzystywania informacji o połączeniu 5G bezpośrednio w swoich aplikacjach. Nowe API pozwala między innymi sprawdzić, czy urządzenie jest połączone z siecią 5G NR lub NSA, a później – zależnie od okoliczności – między innymi oszacować szybkość za pomocą metod getLinkDownstreamBandwidthKbps() oraz getLinkUpstreamBandwidthKbps().

Informacje te można później wykorzystać do dynamicznego udostępniania lub ukrywania niektórych funkcji w swoich programach. Dzięki temu, użytkownikom będącym w zasięgu teoretycznie mniej wydajnego LTE, nie będzie musiała być oferowana część opcji, które przy kiepskim połączeniu z internetem mogą działać niezadowalająco.

O najważniejszych nowościach w Androidzie 11 można przeczytać w odrębnej publikacji.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)