Android oficjalnie trafi na Raspberry Pi, by podbić Internet Rzeczy

Android oficjalnie trafi na Raspberry Pi, by podbić Internet Rzeczy

Android oficjalnie trafi na Raspberry Pi, by podbić Internet Rzeczy
29.05.2016 21:08

Lista systemów operacyjnych działających na Raspberry Piwygląda całkiem imponująco – oprócz rozmaitych dystrybucjiLinuksa znajdziemy tam takie osobliwości jak Windows 10 for IoT czyPlan 9. Brakowało tu do tej pory jednak najpopularniejszego systemuoperacyjnego planety. Co prawda grupy fanów zdołały przenieśćAndroidana Malinę, ale były to raczej eksperymenty, nienadające siędo codziennego użytku. Wygląda jednak na to, że wzięło się zato teraz samo Google.

W repozytorium kodu źródłowego Android Open Source Project, napodstawie którego budowane są kompilacje Androida dlaposzczególnych urządzeń, pojawiła się nowa gałąź –android/device/pifoundation/rpi3.To rzadka rzecz, świadcząca o poważnym zaangażowaniu Google'a. W/devices/ niewiele jest konkretnych urządzeń, te które są, toprzede wszystkim google'owe Nexusy. Widać więc, że komuś „nagórze” zależy, by oficjalnie na Malinę wprowadzić Androida.

Nie ma co ukrywać, że jak na nasze czasy Raspberry Pi 3możliwościami nie oszałamia. Dostajemy komputerek z procesoremBroadcom BCM2837 (cztery 64-bitowe rdzenie ARM taktowane do 1,2 GHzoraz GPU Videocore IV), zaledwie 1 GB RAM, czipem radiowym z Wi-Fi802.11n i Bluetoothem 4.1 oraz kontrolerem I/O z czterema portami USB2.0 i jednym gniazdkiem Ethernetu 100 Mb/s. Do tego oczywiściewyjście HDMI, 40-pinowa szyna GPIO i kilka innych złączy.Oficjalna cena płytki – 35 dolarów. Tymczasem za 50-60 dolarówmożemy kupić dziś chińskie smartfony z wydajniejszymi procesoramii nawet 2 GB RAM, a do tego dochodzi przecież wyświetlacz, kamera,modem komórkowy, akumulator itp.

Obraz

Porównanie to jednak nie ma za dużo sensu – może i Malina niejest wydajna, ale jest bardzo uniwersalna, cieszy się niezrównanymwsparciem społeczności a liczba projektów software'owych isprzętowych na niej zrealizowanych idzie już w tysiące.Minimalistyczna wersja oficjalnie wspieranego Androida otwiera dlaniej dodatkowo ponad milion aplikacji, a jeśli niezależniprogramiści się postarają, również takie projekty jak AndroidTV czy Android Auto.

Przede wszystkim jednak będzie chodziło o androidowy InternetRzeczy. Oprócz /pifoundation/rpi3 w repozytorium znajdziemy kilkainnych gałęzi do popularnych komputerków deweloperskich, w tym np.Intel Edison. W nich jednak znajdziecie kod Brillo,google'owego systemu Internetu Rzeczy dla urządzeń o małej ilościpamięci, który powstał na bazie Androida i którego najważniejsząinnowacją jest protokół Weave, mający ułatwić konfiguracjęurządzeń i komunikację na trasie urządzenie IoT-smartfon-chmura.A przecież właśnie spośród tych komputerków deweloperskichRaspberry Pi jest najpopularniejsze.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (21)