Apple iOS 13. Luka blokady iPhone'a pozwala uzyskać dostęp do kontaktów

Apple iOS 13. Luka blokady iPhone'a pozwala uzyskać dostęp do kontaktów13.09.2019 15:38
Apple iOS 13. Luka blokady iPhone'a pozwala uzyskać dostęp do kontaktów

Dopiero co zaprezentowano iOS 13, a już widać w nim poważną niedoróbkę. Dziura pozwala na pominięcie ekranu blokady i uzyskanie dostępu do kontaktów. To nie pierwszy błąd tego typu na ekranie blokady. Podobnych przykładów było dawniej sporo.

Prowadzący kanał videosdebarraquito podobno odkrył lukę na wydaniu testowym iOS 13 już 17 lipca. Wtedy też zgłosił ją Apple. Jose Rodriguez nie pierwszy raz znajduje tego typu niedoróbkę. W iOS 12.1 sprawa wyglądała podobnie.

iPhone 11 i starsze po aktualizacji zagrożone

Lukę można wykorzystać, aktywując połączenia FaceTime. Później uzyskujemy dostęp do lektora Siri, aby umożliwić przeglądanie listy kontaktów. Od tego już prosta droga do przejrzenia numerów telefonów, e-maili, adresów, czy innych zapisanych przy kontaktach informacji.

Działanie luki zostało przetestowane na modelu iPhone X. Wszystko wskazuje jednak na to, że i iPhone 11 czy pozostałe nowe telefony będą podatne na tak wrażliwą dziurę zabezpieczeń. Rodriguez podaje, że iOS 13.1 jest wolny od wady. Niestety to na razie OS w wersji beta, który będzie miał swoją premierę 30 września.

With No Enter the Passcode you can See Contacts info. iOS 13 Feature. Read description please.

Wykorzystanie luki wymaga fizycznego kontaktu z urządzeniem

Na szczęście luka wymaga fizycznego kontaktu z telefonem. Nikt nie włamie się, wykorzystując ją i aplikując wirus przez Internet, więc nie ma powodów do nadmiernych obaw. Chyba że mowa o ofiarach kradzieży.

Zeszłoroczna niedoróbka Apple to też nie pierwsza usterka w tej dziedzinie. iPhone 11 z nowym iOS jest najnowszym przykładem długiej listy problemów Apple. Obejście blokady urządzenia było możliwe już w 2013 roku dla iOS 6.1. Wtedy można było przejrzeć jeszcze więcej informacji, bo dodatkowo iPhony mogły pokazywać listę rozmów czy zdjęcia.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (36)