Autodesk Memento – dzięki niemu żaden kształt nie zostanie zapomniany

Autodesk Memento to rozwiązanie dla użytkowników, którzy chcą uwiecznić dowolne dane w postaci wysokiej jakości trójwymiarowego modelu. Program może utworzyć go na bazie różnego rodzaju skanów 3D przestrzeni i obiektów, a także na bazie serii zdjęć. Gotowe siatki można wyczyścić i zoptymalizować do ponownego wykorzystania w różnych sytuacjach – w Sieci, w grach albo w druku trójwymiarowym.

Autodesk Memento – dzięki niemu żaden kształt nie zostanie zapomniany

26.02.2015 | aktual.: 27.02.2015 13:42

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Memento powstaje według idei Reality Computing, której głównym założeniem jest traktowanie całego świata jako modelu, który można wykorzystać w cyfrowych projektach. Celem istnienia programu jest udostępnienie dobrej jakości narzędzi pozwalających przenosić rzeczywistość do świata cyfrowego każdemu zainteresowanemu. Odbiorcami programu mają być wszyscy: specjaliści z branży projektowej i z branży medycznej, inżynierowie, artyści, twórcy gier, filmowcy, animatorzy, drobni producenci i hobbyści.

Autodesk udostępnił już wersję beta programu dla systemu Windows. Przed testami należy upewnić się, że na komputerze działa DirectX i założyć konto Autodesk, jeśli ktoś jeszcze takiego nie posiada. Bez logowania w programie zablokowane będą niektóre funkcje, jak tworzenie modelu na podstawie serii zdjęć. Po zalogowaniu można załadować do programu materiał z lokalnego dysku komputera lub z dysku w chmurze A360. W przypadku zdjęć jesteśmy ograniczeni do 250 ujęć i najlepiej będzie, jeśli zostaną ułożone w odpowiedniej kolejności.

Obraz

Po załadowaniu materiałów źródłowych możemy wybrać jakość modelu, teksturę i przystąpić do tworzenia. Zdjęcia zostaną wysłane do chmury firmy Autodesk, następnie muszą odczekać swoje w kolejce zanim zostaną przetworzone i odebrane przez program. Poza modelem dostaniemy także komplet niezbędnych tekstur. Do złożenia na ich podstawie modelu wykorzystany zostanie ReCap.

Obraz
Obraz

Efekty przetwarzania są różne i będą zależeć od jakości dostarczonych zdjęć lub skanów. Możliwe, że trzeba będzie model wyprostować lub ręcznie dodać połączenia w niektórych miejscach. W wielu czynnościach pomogą nam automatyczne narzędzia, dzięki czemu edycja modeli nagle robi się banalnie prosta.

Gotowe modele można poprawić ręcznie w edytorze, a następnie wysłać do druku 3D lub zapisać w jednym z popularnych formatów i wykorzystać ponownie w innym programie (OBJ, STL, FBX i podobne).

Betę Memento można pobrać ze stron firmy Autodesk. Używając go warto pomyśleć o szerszym kontekście, w jakim można go wykorzystać. Przede wszystkim jest to jednak demonstracja możliwości, jakie daje wykorzystanie rzeczywistych modeli jako obiektów 3D, także w rękach amatorów.

Programy

Zobacz więcej
Komentarze (9)