Dostałeś SMS-a od Żabki? Ten kupon może cię sporo kosztować

Dostałeś SMS-a od Żabki? Ten kupon może cię sporo kosztować30.10.2022 15:20
Czy 30 października to niedziela handlowa?
Czy 30 października to niedziela handlowa?
Źródło zdjęć: © Pixabay

Pojawiło się nowe, masowe oszustwo wymierzone w Polaków. Przestępcy podszywają się pod popularne sklepy spożywcze Żabka i rozsyłają SMS-y z linkiem, który przekierowuje do rzekomego kuponu na zakupy. To kolejna próba przejęcia wrażliwych danych i kradzieży naszych oszczędności.

CERT Polska, czyli zespół powołany do reagowania na zdarzenia naruszające bezpieczeństwo w sieci, na swoim oficjalnym koncie na Twitterze ostrzega przed kolejnym, masowym oszustwem, które wykorzystuje wizerunek sklepów Żabka. Oszuści podszywający się pod znaną sieć, rozsyłają SMS-y do potencjalnych ofiar. W ich treści informują o otrzymaniu kuponu na zakupy.

Oszuści podszywają się pod Żabkę

Oczywiście, aby otrzymać rzekomy kupon, należy kliknąć w link zamieszczony w wiadomości (tutaj warto zwrócić uwagę na jego adres, który sam w sobie powinien budzić nasze podejrzenia). Link przekierowuje do strony, z której dowiadujemy się, że wartość bonu to aż 2000 zł. Taka kwota może zachęcić wiele osób do wykonania kolejnych kroków, a mianowicie podania wrażliwych danych "niezbędnych" do otrzymania pieniędzy.

Oszuści liczą, że potencjalne ofiary skorzystają z panelu wyboru banku i wpiszą dane do logowania w bankowości internetowej. Podanie swojego hasła oraz loginu to najprostsza droga do utraty środków zgromadzonych na koncie. Oszuści zdążą je przejąć, zanim zorientujemy się, że coś jest nie tak i padliśmy ofiarą oszustwa.

Informujemy, że Żabka Polska nie prowadzi żadnej akcji smsowej skierowanej do klientów, które są według doniesień medialnych rozsyłane do wybranych osób. Ostrzegamy klientów przed możliwością oszustwa i przypominamy, że wszystkie nasze akcje promocyjne znajdują się na oficjalnej stronie www.zabka.pl oraz w aplikacji Żappka - przekazała Żabka Polska.

Oszustwo "na Żabkę" swoim schematem przypomina inne, pojawiające się oszustwa SMS-owe, gdzie przestępcy wykorzystują wizerunki znanych i lubianych firm, a nawet instytucji rządowych. Warto mieć to na uwadze i pamiętać, że obietnice bardzo szybkiego zysku, możliwości uzyskania wartościowych kuponów i inne "korzystne" oferty to w większości jedno wielkie kłamstwo, którego skutki mogą być bardzo poważne.

ZOBACZ TAKŻE: Aplikacja CRADLE zbada twoje oczy. Wystarczy jej zdjęcie

Karolina Modzelewska, dziennikarka dobreprogramy.pl

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)