Dostałeś SMS-a od Żabki? Ten kupon może cię sporo kosztować

Dostałeś SMS-a od Żabki? Ten kupon może cię sporo kosztować

Czy 30 października to niedziela handlowa?
Czy 30 października to niedziela handlowa?
Źródło zdjęć: © Pixabay
Karolina Modzelewska
30.10.2022 15:20, aktualizacja: 31.10.2022 09:30

Pojawiło się nowe, masowe oszustwo wymierzone w Polaków. Przestępcy podszywają się pod popularne sklepy spożywcze Żabka i rozsyłają SMS-y z linkiem, który przekierowuje do rzekomego kuponu na zakupy. To kolejna próba przejęcia wrażliwych danych i kradzieży naszych oszczędności.

CERT Polska, czyli zespół powołany do reagowania na zdarzenia naruszające bezpieczeństwo w sieci, na swoim oficjalnym koncie na Twitterze ostrzega przed kolejnym, masowym oszustwem, które wykorzystuje wizerunek sklepów Żabka. Oszuści podszywający się pod znaną sieć, rozsyłają SMS-y do potencjalnych ofiar. W ich treści informują o otrzymaniu kuponu na zakupy.

Oszuści podszywają się pod Żabkę

Oczywiście, aby otrzymać rzekomy kupon, należy kliknąć w link zamieszczony w wiadomości (tutaj warto zwrócić uwagę na jego adres, który sam w sobie powinien budzić nasze podejrzenia). Link przekierowuje do strony, z której dowiadujemy się, że wartość bonu to aż 2000 zł. Taka kwota może zachęcić wiele osób do wykonania kolejnych kroków, a mianowicie podania wrażliwych danych "niezbędnych" do otrzymania pieniędzy.

Oszuści liczą, że potencjalne ofiary skorzystają z panelu wyboru banku i wpiszą dane do logowania w bankowości internetowej. Podanie swojego hasła oraz loginu to najprostsza droga do utraty środków zgromadzonych na koncie. Oszuści zdążą je przejąć, zanim zorientujemy się, że coś jest nie tak i padliśmy ofiarą oszustwa.

Informujemy, że Żabka Polska nie prowadzi żadnej akcji smsowej skierowanej do klientów, które są według doniesień medialnych rozsyłane do wybranych osób. Ostrzegamy klientów przed możliwością oszustwa i przypominamy, że wszystkie nasze akcje promocyjne znajdują się na oficjalnej stronie www.zabka.pl oraz w aplikacji Żappka - przekazała Żabka Polska.

Oszustwo "na Żabkę" swoim schematem przypomina inne, pojawiające się oszustwa SMS-owe, gdzie przestępcy wykorzystują wizerunki znanych i lubianych firm, a nawet instytucji rządowych. Warto mieć to na uwadze i pamiętać, że obietnice bardzo szybkiego zysku, możliwości uzyskania wartościowych kuponów i inne "korzystne" oferty to w większości jedno wielkie kłamstwo, którego skutki mogą być bardzo poważne.

Karolina Modzelewska, dziennikarka dobreprogramy.pl

Programy

Aktualizacje
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)